Antalya'da Cumbalı ve Düğmeli Evleriyle Tarihe Işık Tutan Yer: Cevizli Köy

Galeri10 Nisan 2023
36.9B OKUNMA
Paylaş

Cumbalı ve Düğmeli Evleri ile tarihe ışık tutan Antalya'nın Akseki ilçesinde bulunan Cevizli Köy'nu mutlaka görmelisiniz.

Atatürk'ün Çizdiği İlk Şehir Planlaması Cevizli Köy

Cumhuriyet'in 10'uncu yıldönümünde harman yerinde çıkan yangında yok olan, imarını ve ev planlarını Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat çizdiği, konutların yapılması için de kendi cebinden 1000 lira vermiş Cevizli Köyü için.

 

Fotoğraf: Cuma Gök

Cevizli Köy İçin Mustafa Kemal Atatürk, Cebinden 1000 Lira Veriyor

Cevizli Beldesi'nde 29 Ekim 1933 tarihinde Cumhuriyet'in 10'uncu yıldönümünde harman yerinde yapılan şenlikte, halk Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarken, gece bir evde başlayan yangında birkaç ev ayakta kalmış. Antalya Milletvekili Aksekili Rasih Kaplan'dan yangını öğrenen Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, cebinden 1000 lira vererek 'Derhal yanan evler yapılacak' emrini vermiş. Rasih Kaplan'dan bölge hakkında bilgi alan Atatürk, daha sonra bizzat kendi eliyle bölgenin imarını ve ev planlarını çizmiş. Atatürk'ün emri üzerine bölgede Cevizli'nin tarihi dokusuna uygun 'cumbalı' mimari tarzda yapılan 104 düğmeli ev planlı bir şekilde 2 yılda yapılarak hak sahiplerine kura ile teslim edilmiş

Fotoğraf: Cuma Gök

Atatürk Kendi Elleri İle Çizdi

1933 yılında Atatürk'ün kendi eliyle çizdiği ve bugün dahi geçerliliğini koruyan imar planına göre yapılan 104 evden gelişen süreç içerisinde sadece 59 ev kalmış.

Fotoğraf: Cuma Gök

Düğmeli Evler

Geleneksel Akseki evi, 2 katlı ve taş duvarlardan oluşuyor. Taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşıyor. Evdeki taş duvarda dikine atılan kısa parçaları, yöre halkı "düğme" olarak adlandırıyor.

Cevizli Köyü Nerde?

900 yıllık geçmişe sahip Cevizli Köyü Antalya'nın Akseki ileçesine 26 km uzaklıkta. Konum bilgisi için tıklayınız.

36.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!