Bu etkinliğin tarihi geçti. Yaklaşan etkinlikleri gör

Konser | Nikita Vlasov - Vladimir Spivakov - Moskova Virtüözleri

Etkinlikler
11 Mayıs 2019
21:15

11 Mayıs Cumartesi saat 21:15’de düzenlenecek “Piazzolla-Gala” isimli kapanış konserinde Maestro Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, en yetenekli genç kuşak Rus sanatçılar arasında gösterilen akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi üyeleri olan Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası solistlerine eşlik edecek. Yüzyılımızın romantik eserleri içinde daima özel bir yeri olan Astor Piazzolla’nın eşsiz eserlerinden oluşacak olan kapanış konseri ile festival son bulacak.

Konser Programı

PIAZZOLLA - GALA
A.Piazzolla Melodia en La menor (La Minör Melodi)

A.Piazzolla "Buenos Aires’te Dört Mevsim” (keman ve orkestra için)
Solistler: Denis Shulgin
Georgy Tsay
Lev Iomdin
Evgeny Stembolskiy

A.Piazzolla “La Historia del Tango”  (Keman ve Orkestra İçin Süit: Tangonun Tarihi) 
(düz.Alexey Strelnikov)
Solistler: Vitaly Khandras
Alexey Lundin
Evgeny Shulkov
Alexey Strelnikov

A.Piazzolla “Oblivion”, “Milonga”, “Angel”
Solist: Nikita Vlasov (akordeon)

Vladimir Spivakov, şef
Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası

Nikita Vlasov / akordeon
Rusya'nın en iyi akordeon sanatçılarından biri olan Nikita Vlasov; Glinka Konservatuarı’nda V.I. Golubnichy ve V.G. Starynin ile çalıştı. Vladimir Spivakov Uluslararası Yardım Vakfı’nın bağış konserlerinde de sahneye çıkan sanatçı, geçtiğimiz dönemde "Yılın En İyi Konserleri" adlı Roma kitabına kaydedildi. Nikita, otuzu aşkın uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazanan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in himayesinde yer aldığı Uluslararası Zafer Maratonu yanında; aralarında Hollanda Kraliçesi Beatrix’in de bulunduğu yirmiye yakın ülkenin liderine konser verdi. Vladimir Spivakov ve "Moskova Virtüözleri" ile birçok konserde solist olarak yer alan sanatçı, zengin repertuarı sayesinde günümüz akordeon sanatçıları arasında takvimi en yoğun isimlerden biri olarak biliniyor.

Vladimir Spivakov / şef
New York Times’ın, henüz genç yaşta “Olağanüstü ve Sıradışı Sanatçı”, “Bir Mütevazı Usta” olarak nitelediği Vladimir Spivakov, müzik ve sosyal yaşamında dikkaç çekici düzeyde yeteneği gözlenen bir sanatçı olarak, Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük keman virtüözlerinden biri olan David Oistrakh’ın, ünlü pedagog Yuri Yankeleviç’in öğrencisidir. Paris’te Marguerite Long – Jacques Thibaud Yarışması, Ceneviz’de Paganini Yarışması, Montreal Yarışması ve Moskova’da Çaykovsky Yarışması’nı kazandığı genç yaşında dikkat çekmeyi başarmıştır. Birlikte çalıştığı, Leonard Bernstein’ın şef batonunu hediye alma şerefine ulaşan ve Lorin Maazel ile Israel Gusman gibi ustalarla da şeflik çalışan sanatçı; Rusya Ulusal Orkestrası'nın müzik yönetmenliği ve Daimi Şefliği görevlerini yürütmektedir. Dünyanın önde gelen yarışmalarında jüri üyesi olarak görev alan, Solist ve Orkestra Şefi olarak elliye yakın albümü dünyanın önde gelen kayıt firmasınca yayınlanan Spivakov, Moskova Virtüözleri'nin kurucusu, şefi ve solist kemancısıdır. Başta, A. Schnittke, R. Shchedrin, A. Pärt, I. Schwartz, V. Artyomov gibi seçkin isimler olmak üzere birçok bestecinin eser ithaf ettiği sanatçı, UNESCO tarafından Barış Sanatçısı olarak ilan edilmiş ve Mozart Altın Madalyası’na layık görülmüştür. 1994 yılında kurduğu Vladimir Spivakov Uluslararası Yardım Vakfı sayesinde, ameliyat gereken hastaların tedavisini üstlenme, yetenekli öğrencilere profesyonel çalgı armağanı, konser olanakları sağlama gibi sosyal yardımlara öncülük etmektedir.

Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası
Günümüzün en değerli kemancılarından Vladimir Spivakov’un, ünlü solist sanatçılar, köklü orkestraların grup şefleri ile Borodin Dörtlüsü üyeleri gibi Rusya’nın en iyi müzisyenleriyle 1979 yılında kurduğu "Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası" bugün, dünyanın önemli ve önde gelen oda topluluklarından biri olarak kabul ediliyor. Tarihi boyunca genç kuşakların en yetenekli ve uluslararası yarışma ödüllü müzisyenlerinin üye olduğu topluluk; Mstislav Rostropovich, Elena Obraztsova, Yehudi Menuhin, Vladimir Krainev, Saulius Sondeckis, Jessye Norman, Yuri Bashmet, Maxim Vengerov, Hibla Gerzmava, Evgeny Kissin, Mischa Maisky, Denis Matsuev, Shlomo Mintz, Mikhail Pletnev, Giora Feidman, Michel Legrand, Pinchas Zukerman gibi dünyaca ünlü sanatçılarla konserler verdi. Dahi çocuklar için bağış kampanyalarında konserler veren orkestra, daimi şefleri ve solistleri Spivakov’un, aralarında İsveçli Keman Sanatçısı Daniel Lozakovitj, İsrailli Çellist Danielle Akta, Rus Piyanist Alexander Malofeev gibi genç virtüözleri de kapsayan “Bugün ve Yarın Moskova Virtüözleri” başlığı altındaki özel konser programları ile dinleyicilerin takdirini kazandı.

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!