Altın Portakal'da Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Galeri16 Temmuz 2018
2.1B OKUNMA
Paylaş

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya´nın en köklü film festivallerinden biri, ülkemizin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir.

Festivalin tarihçesi; 

1950´li yılların ortalarında, tarihi Aspendos Tiyatrosu´nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar, Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin temelini oluşturur. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60´lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Şenlik, uzun yıllar “Belediye Tabibi” olarak görev yapan merhum Dr. Avni Tolunay´ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak “Antalya Altın Portakal Film Festivali”ne dönüşür. Dr. Avni Tolunay önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve heykeltraşlar Gazanfer Karacehennem ve Behlül Dal da yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ismi olur.

1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Festivalin özdeki misyonu ise “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması´nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” olarak belirlenir.

1964 - 1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festivali 1973 yılında Belediye Başkanlığı´na seçilen Selahattin Tonguç tarafından da devam ettirilir.

1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alan Festival, bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir.

1979 yılında sansür, 1980 yılında darbe nedeniyle yapılamayan 17. ve 18. Altın Portakal Film Festivalleri 2011 yılında 48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Geç Gelen Ödüller başlığı altında yapılır. "Geç gelen ödüller" 30 – 31 yıl sonra sahiplerine verilir.

1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen Festival, o yıl, dönemin Belediye Başkanı Yener Ulusoy öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında Festival´e Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener Ulusoy, Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 – 1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir.

Festival, 1989 – 1994 yılları arasında, Belediye Meclis Üyeleri, turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan Festival Yürütme Kurulu adlı platform tarafından organize edilir. Festival organizasyonu,1995 yılından itibaren, Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde “Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı” adıyla kurulan Eylül 2002´den 2014’e kadar Antalya Kültür Sanat Vakfı adıyla hizmet veren AKSAV tarafından yürütüldü.

Ulusalda elde ettiği deneyim ve başarıyı, 2005 yılından itibaren uluslararası platforma taşıyarak büyük bir sinema etkinliği haline gelen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya´yı ve Türkiye sinemasını kucaklarken, dünya sinema platformunda iddialı bir film festivali olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde, Ulusal ve Uluslararası Yarışma´nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer almaktadır.

Festivalimizde ayrıca, başta Asya ve Avrupa sineması olmak üzere, dünya sinemasının önemli ve saygın isimlerinin filmleri de sinemaseverlerle buluşmaktadır.

Kaynak: www.altinportakal.org.tr

2004 - Yazı Tura

Yönetmen: Uğur Yücel

2005 - Türev

Yönetmen: Ulaş İnaç

2006 - Kader

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

2007 - Yumurta

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

2008 - Pazar-Bir Ticaret Masalı

Yönetmen: Ben Hopkins

2009 - Bornova Bornova ve Kosmos

Bornova Bornova Yönetmeni: İnan Temelkuran


Kosmos Yönetmeni: Reha Erdem

2010 - Çoğunluk

Yönetmen: Seren Yüce

2011 - Güzel Günler Göreceğiz

Yönetmen:  Hasan Tolga Pulat

2012 - Güzelliğin On Par'etmez

Yönetmen: Hüseyin Tabak

2013 - Cennetten Kovulmak ve Kusursuzlar

Cennetten Kovulmak Yönetmeni: Ferit Karahan

Kusursuzlar Yönetmeni: Ramin Matin

2.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!