Antalya Termessos Antik Kenti ve Milli Parkı Tarihi. Termessos Antik Kenti Nerede? Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Galeri11 Haziran 2021
3.2B OKUNMA
Paylaş

Antalya'nın en güzel milli park ve antik kentlerin biri: Termessos Antik Kenti.

Antalya Termessos Antik Kenti Tarihi

Termessos, Pisidya bölgesinin "Milyas"olarak anılan güneybatı bölümünde konumlanmış önemli bir antik kenttir. Kent, Anadolu'nun en eski halklarından Luvi'lerin soyundan gelme Solym'ler tarafından kurulmuştur. Şehrin tarih sahnesine çıkışı, Büyük İskender’in M.Ö. 333’de kenti kuşatması ve Termesosluların güçlü bir savunma yaparak kenti teslim etmemesiyle olmuştur.

İskender’in ölümünden sonra kent Ptolemyler tarafından alınmıştır. M.Ö.189 yılında komşu şehir İsinda’yı zapt eden Termessoslular, İsinda halkının şikâyeti üzerine Anadolu’daki Roma kuvvetlerinin komutanı Manlius Vulsotarafından cezalandırılmışlardır. M.Ö. 71’de, Roma ile “dostluk ve ittifak” içinde olan Termessos’un işlerinde bağımsız olduğu ve kendi kanunlarını kendileri yapacakları konusu da Roma Senatosu’nda kabul ve tasdik edilmiştir. Şehrin Bizans döneminde ve sonraki devirlerdeki durumu hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Antalya Termessos Antik Kenti Nerede?

Termessos, Akdeniz Bölgesinde Antalya ili sınırları içinde yer alıyor. Ören yeri, Termessos Güllük Milli Parkı içinde bulunuyor. Antalya-Korkuteli karayolunun 24. Kilometresinden sola dönüldüğünde Güllük Dağındaki ören yerine ulaşılıyor.

Termessos Antik Kenti Konum Bilgisi 

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Termessos ören yerine giriş ücreti 12.5 Türk Lirasıdır. Müze Kart ile giriş ücretsizdir. 

Antalya Termessos Antik Kenti Efsanesi

Termessos, ilk olarak Homeros’un İlyada’sında adı geçiyor. Hikâyeye göre, Likya kralı, antik Yunan kahramanını Termessos’u fethetmesi için görevlendiriyor. Bu kahraman da Pegasus’a binerek, şehri gökyüzünden taşa tutuyor. Taş yağmuru sonucunda şehir fazla dayanamıyor ve teslim oluyor.

3.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!