Antalya'da Kış Aylarında Kamp Yapabileceğiniz Yerler

Galeri11 Ocak 2022
13.8B OKUNMA
Paylaş

Her şeyden uzak Antalya'da kamp yapabileceğiniz en güzel yerler.

Kış Aylarında Kamp Yaparken Yanınızda Olması Gereken Temel Malzemeler

1) Çadır (sonbahar ve kış için donanımlı 4 – 5 mevsim)
2) Çadır Altlığı (footprint)
3) Uyku Tulumu
4) Mat
5) Ocak
6) Tencere ve Tava
7) Tahta, Plastik Bıçak, Çatal, kaşık
8) Termal Giysiler (polar, çorap, mont, pantolon, ayakkabı, içlik, yedek kıyafet vb.)
9) Termos
10) Kamp ve Kafa Lambası
11) Kalorisi Yüksek Yiyecekler
12) İlkyardım Seti
13) Pil - Powerbank
14) Kibrit, Çakmak, Ateş Başlatıcı
15) Bıçak ve Balta

Bu malzemeler kamp yapacağınız bölgenin koşullarına göre değişebilir.

Kamp yapacağınız alanlar için Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü'nden izin almayı unutmayın. 

Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın. 

Batı Torosların En Yüksek Noktası Kızlar Sivrisi Dağı

Batı Toroslar içinde bulunan Beydağları'nın en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi, 3 bin 86 metre yükseklikte yer alıyor. Diğer zirvelere kıyasla pek fazla yüksek bir zirvesi olmadığı düşünebilir. Ancak tırmanışa deniz seviyesinden başlandığı için, zirveye ulaşımın hiç de azımsanacak bir tırmanış rotası olduğunu söyleyebiliriz. Antalya'dan başlayan 3 bin 70 metrelik tırmanış rotasını iki günde tamamlayabilirsiniz.

Antalya-Elmalı yolu üzerindeki Çamçukuru Vadisi, Kızlar Sivrisi için en ideal tırmanış rotası. Eğer kondisyonunuz iyiyse, bu rotayı rahatlıkla çıkabilirsiniz. Koruma altında olan sedir ağaçları sebebi ile bu rota için Antalya Orman İşletme Müdürlüğü'nden izin almanız gerekiyor.

Toroslar'ın İncisi Dipsiz Göl

Dipsiz Göl, Antalya'nın Akseki ilçesi ile Konya'nın Bozkır ilçesi sınırında Bozkır'ın yaklaşık 30 km batısında yer alıyor. Gölün yolu biraz karışık ve stabilize bir yol. Gidiş yolunda kaybolmamak için dikkatli olmakta fayda var. Çünkü ana güzergah boyunca çok fazla yayla yolu ayrımı var ve her an birine sapıp yolu kaybetmek olası bir durum. 1702 metre rakımda bulunan Akseki Dipsiz Göl, doğal güzelliğiyle görenlerin ilgi toplamasına rağmen gölde şimdiye kadar herhangi bir bilimsel bir araştırma yapılmış değil. Gölün yaklaşık 72 metre derinliği ve yukarıdan aşağıya doğru genişleyen bir yapıya sahip olduğu yöre halkı tarafından dile getiriliyor.

Antalya'nın Alpleri Eğrigöl

2 bin 350 rakımındaki Eğrigöl, Torosların Geyik Dağı eteklerinde Taşeli Platosu'nda. Eğrigöl, Türkiye'nin 2350 metredeki en canlı gölü özelliğini taşıyor. Baştan belirtelim kış ayları için oldukça soğuk ve zor bir rota. Doğaseverler bölgeyi 'Antalya'nın Alpleri' olarak nitelendiriyor. Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinden zaman zaman dar toprak yol ve uçurum kenarından yaklaşık 45 kilometre sonra ulaşabilirsiniz.

Ekvatora En Yakın Kayak Merkezi Saklıkent

Ekvatora en yakın kayak merkezi yerleri arasında olan ve Torosların zirvesinde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya il merkezine sadece 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Saklıkent Dağı’nın rakımı 2550 metredir. Fakat Saklıkent kayak merkezi rakımı 2000-2400 metre arasında konumlanmaktadır.

Tertemiz Havası İle Feslikan Yaylası

Antalya’nın en güzel yaylarından birisidir Feslikan Yaylası. Feslikan Yaylası Antalya şehir merkezine sadece 44 km. uzaklıkta. Yayla, Eren Dağı, Bereket Dağı ve Karadağ arasında uzanan ve yükseltisi 1.800 metre ile 2000 metre arasında değişen plato sahasının güney doğusunda konumlanmış. Tertemiz havası ve doğal güzellikleri ile keyifli kamp yabileceğiniz yerler arasında.

13.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!