Antalya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Kelebek Türü

Galeri05 Aralık 2018
5.1B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da kelebek gözlemciliği için 177 tür kelebek ve 12 zengin bölge bulunuyor, bu bölgeler şöyle: “Elmalı-Kohu Dağları-Çığlı-Kara-Bostankatran-Yedigöller, Elmalı-Kohu Dağları-Çamkuyu, Akseki- Çimi Köyü-Çimi Yaylası, İbradı-Üzümdere, Alanya-Gündoğmuş-Eğri Göl, Feslikan Yaylası-Karçukuru- Saklıkent, Thermessos, Alanya yaylaları, Korkuteli-Akçay-Gömbe, Kemer-Guzdere-Söğütcuması, Elmalı-Gümüşkavak yaylası, Çakırlar-Pınarbaşı yaylası-Söğüt cuması-Hurma.”

Sizin için Antalya'da görülebilecek muhteşem güzellikte 7 kelebek türünü listeledik. 

Kaynak: Antalya Tanıtım Vakfı  ‘Antalya Kelebekleri’ kitabı

Fotoğraflar: Prof. Dr. Olcay Yeğin

1- Bavius Mavis

Dağlardaki çiçekli vadileri sever, Antalya'da oldukça yaygındır. Nisan ayının ortalarından, Haziran ayının ortalarına kadar görülebilir.

2- Anadolu Şehzadesi

Antalya'nın nadir türlerinden biridir. Sadece yüksek rakımlı dağlardaki vadilerde bulunur. Mayıs ayının başından, Ağustos ayının sonlarına kadar görülebilir.

3- Anadolu Azameti

Yüksek rakımlı dağlardaki vadi ve çayırlarda bulunan bu tür, parlak turuncu rengiyle dikkat çeker. Haziran ayının ortalarından Ağustos ayının ortalarına kadar görülebilir.

4- Büyük Mor Bakır

Erkeklerinin kanatlarının üzerindeki mor tüyleri ve diğer bakır kelebeklerine oranla daha büyük boyutuyla dikkat çeker.Yüksek rakımlı dağlardaki vadi ve çiçekli çayırlarda bulunur. Mayıs ayının sonlarından,Ağustos ayının ortalarına kadar görülebilir.
 

5- İspanyol Zıpzıp

Dağlardaki sulak vadilerde ve çiçekli çayırlarda bulunan bu tür, Mayıs ayının başından, Ekim ayının ortalarına kadar görülebilir.
 

6- Alev Ateşi

Yüksek rakımlı dağlardaki vadilerde bulunan bu tür, parlak turuncu rengiyle dikkat çeker. Mayıs ayından Eylül ayına kadar görmek mümkündür. 
 

7- Sarı Antenli Zıpzıp

Her türlü çayırlık alanda görülür. Bu tür Antalya'da oldukça yaygındır. Açık turunç kahverengi renkli kanat üstünde, koyu renkli damarlar kontrast oluşturur. Mayıs ayının başından, Temmuz ayının ortalarına kadar görülebilir.
 

5.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!