Antalya'da Yalnızca Bir Gününüz Varsa Görmeniz Gereken Yerler

Galeri06 Şubat 2020
5.9B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da görebileceğiniz yerlerin bir sınırı yok! Mavi Bayraklı plajları, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle tam bir cennet Antalya. Ama sadece bir gününüz varsa buraları görmeden sakın dönmeyin. 

Yivli Minare

Bizans kilisesiyken, 13. y.y  camiye çevrilen Yivli Minare, Antalya kentinin neredeyse sembolü haline gelmiştir. Taş, tuğla ve Horasan harcıyla inşa edilen minarenin içinde 90 basamaklı bir merdiven yükselir. Selçuklu dönemine ait ilk İslami eserlerden sayılır. 
 

Hadrian Kapısı

Pamfilya Bölgesinin en güzel kapılarından biri olan Hadrianus kapısı döneminin önemli mimari öğeleri ile o dönem bu bölgede tüm medeniyetlerin izlerini taşıyor. Kaleiçi ve modern Antalya’yı birleştiren bir kapı. 

Kaleiçi

İki sur ile çevrili Kaleiçi’nde gezerken daracık sokaklarında bu medeniyetlerin izlerini bulacaksınız.

Hıdırlık Kulesi

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de Helenistik dönemde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kare plan yapıldığı daha sonra yuvarlak hale dönüştürüldüğü sanılmaktadır. Kulenin üst kısımlarında Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait onarım izleri görülmektedir. Hıdrlık Kulesi'nin yan tarafında bulunan seyir terasından şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. 

Aşağı Düden Şelalesi

Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km. uzaklıkta. Düden Şelalessi'nin bu bölümü yaklaşık 40 metrelik falezlerden denize dökülüyor.  

Bonus: Köfte, Piyaz, Kabak Tatlısı

Antalya'da dünya ve Türk mutfağından lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar mevcut. Ama Antalya'ya kadar geldiyseniz mutlaka şiş köfte, piyaz ve kabak tatlısın yemeden dönmeyin deriz.

5.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!