Antalya'nın Coğrafi İşaret Alan 7 Ürünü

Galeri09 Şubat 2021
30.7B OKUNMA
Paylaş

Yöresel ürünler açısından zengin coğrafya Antalya, yöresel ürünleri ve lezzetleri ile 7 yöresel ürünü için coğrafi işaret aldı. 

1- Finike Portakalı

Coğrafi işarete sahip Finike Portakalı, göbekli portakal da denen, washington cinsidir. İnce kabuklu, pürüzsüz, şeker oranı dengeli bol sulu bir portakal cinsidir. 

2- Döşemealtı El Halısı

Döşemealtı Halısı bölgeye has tezgahlarda elde dokunuyor. Kökboyası ve yağlı iple dokunan bu halıların, zemin kompozisyonuna göre adları şöyledir: Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Dallı-Akrepli, Mihraplı (Camili), Akrepli, Terazili-Toplu-Yastıklı, Bayraklı, Dokuz Toplu (Yıldızlı), Kuleli Yıldızlı Toplu, Laleli Mihraplı, Koyun Haplı Dallı, Heybe Toplu ve Ambarlı'dır. Elde bulunan en eski Döşemealtı Halısı ise bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmekte olan Halelli'dir.

3- Piyaz

Antalya'nın yüz yıllık tatlarından biri olan ve özel tahinli sosu ile ünü sınırları aşan bir lezzet  Antalya Usulü Piyaz. 

4- Korkuteli Karyağdı Armudu

Türkiye’de armut üretimin yüzde 20’sini gerçekleştiren Korkuteli’ne özgü yetişen Karyağdı Armudu coğrafi işaret belgesine sahip. 

5- Manavgat Susamı

Manavgat'ta yetiştirilen ve coğrafi işaret alan susam 'Altın Susam' olarak da biliniyor. Manavgat susamının 15'inci yüzyılda Osmanlı Saray mutfağında kullanıldığını vurgulayan Boztaş, saray mutfağında susamdan yapılan tatlı ve tahinin Manavgat'tan gittiğine dair araştırmalar var.

6- Tavşan Yüreği Zeytini

Coğrafi işaret alan Antalyalıların iyi bildiği ve yakın zaman ünü hızla yayılan Tavşan Yüreği Zeytini.

7- Avokado

Alanya Avokadosu Coğrafi İşaret ile tescillendi Antalya’nın 7. Coğrafi İşaretli ürünü oldu. 

30.7B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!