Antalya'nın En Güzel Kış Rotaları

Galeri03 Ocak 2023
37.3B OKUNMA
Paylaş

Dört mevsimi tüm güzellikleriyle doyasıya yaşayabileceğiniz Antalya, denizi, kumu, güneşi ve sahip olduğu eşsiz doğasıyla tüm dünyanın gözde tatil mekanlarının başında geliyor. Antalya, tüm bu çeşitliliğiyle kış severler için de buz gibi havanın aksine içinizi ısıtacak manzaralarla sizleri buluşturuyor. İster doğanın içerisinde, isterseniz beyaz örtünün tüm saflığına karşı huzurlu bir gün geçirin.

Ayrıca bölgede çok fazla konaklama seçeneği de bulunuyor. Antalya otelleri genellikle yaz tatili otelleri olarak bilinse de kış aylarında da Antalya’da tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek mevcut.

Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın.

Avlan Gölü

Avlan Gölü Antalya ili, Elmalı ilçesinde yer alan karstik oluşumlu göldür. Gölün denizden yüksekliği 1030 m, doğal halinde büyüklüğü 850 hektardır. Kış aylarında kar yağışı alan gölün manzarasına hayran kalacaksanız.

Doyran Göleti

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde buluna Doyran Göledi yemyeşil doğası ve huzurlu atmosferi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Gölet çevresinde bulunan dağlar manzaraya büyüleyici bir atmosfer katıyor. Bisikletle veya yürüyerek bu doğal güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. 

Saklıkent (Saklı) Yaylası

Antalya'ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden biridir. Antalya'dan 10 km’si asfalt 40 km’si stabilize olan güzel manzaralı bir yolla yaylaya ulaşılmaktadır. Antalya'nın kuzeybatısında Bey Dağları silsilesinin ortalarında 1850 m rakımda bulunan Saklıkent Yaylası’nda kayak tesisleri de bulunmaktadır.

Gömbe Yaylası

Antalya'nın en güzel tatil bölgeleri arasındaki Kaş'ın 60 kilometre uzaklığında bulunan Gömbe Yaylası, dillere destan güzelliğiyle yeni ziyaretçilerini bekliyor.

Kızlar Sivrisi

Öncelikle belirtelim bu rota oldukça zorlu. Tırmanışa deniz seviyesinden başlandığı için, zirveye ulaşımın hiç de azımsanacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Batı Toroslar içinde bulunan Beydağları'nın en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi, 3 bin 86 metre yükseklikte yer alıyor. 

Kızlar Sivrisi'nin bir de efsanesi var. Efsaneye göre birbirine düşman iki kralın çocukları birbirine aşık olmuşlar ve kral babalarına durumu anlatıp evlenmek istemişler. Tabi ki iki kral da bu durumdan hiç hoşlanmamışlar ve karşı çıkmışlar. Ancak prens ve prenses bu karara aldırmayıp kaçmaya karar vermişler. Prenses, Kızlar Sivrisi'ne çıkıp prensi beklemeye başlamış. Prens ise yolu karıştırarak başka bir tepeye çıkmış. Karşılıklı tepelerden birbirlerini gördüklerinde, prens tekrar prensesin yanına gitmek için yola koyulmuş. Hikayenin geri kalanı ise ne yazık bilinmiyor. Ya donarak ölmüşler ya da birbirlerine kavuşup kaçmışlar.

Antalya-Elmalı yolu üzerindeki Çamçukuru Vadisi, Kızlar Sivrisi için en ideal tırmanış rotası. Eğer kondisyonunuz iyiyse, bu rotayı rahatlıkla çıkabilirsiniz. Kızlar Sivrisi'ne tırmanış için Antalya Orman İşletme Müdürlüğü'nden izin almanız gerektiğini hatırlatalım. 

Üçoluk Yaylası

Antalya'nın güneybatısında, yaklaşık 1500 m yükseklikte bulunan yayla, zengin bir flora ve faunaya sahip.

37.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!