Antalya’ya Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 7 Yöresel Lezzet

Galeri13 Ocak 2022
32.2B OKUNMA
Paylaş

Yüzlerce yıllık tarihe sahip Antalya mutfağının 7 yöresel lezzeti.

1- Leğen Kömbesi

Antalya’ya özgü bir çörek aslında Leğen Kömbesi; un, haşhaş, yaş maya ve pekmez konularak yapılıyor. 

2- Ekşili Bal Kabağı

Bal kabağını restoranlarda tatlı olarak yemeye alışkınız ama Antalyalılar bal kabağını aynı zamanda  ana yemek olarak tüketiyor. Yapımında bal kabağı, kuşbaşı et ve nohut ilave edilerek hazırlanıyor. 

3- Öküz Helvası

Halk arasında cezası olan helva olarak biliniyor Öküz Helvası. Alanya ilçesine ait olan bu helvanın yapında pekmez, un, su ve tereyağı kullanılır. 

4- Mercimek Dondurması

Antalya ait olan bir lezzet Mercimek Dondurması, bu yöreye ait bir meze.  Mercimek, soğan, kırmızı biber ve sarımsak kullanılarak hazırlanıyor ve soğuk olarak servis ediliyor.

5- Nohut Köftesi

Antalya’nın eşsiz lezzetlerinden Nohut köftesi fesleğen, soğan, yumurta ve baharatlardan oluşan tam bir Akdeniz lezzeti, yoğurt sos ile servis ediliyor. 

6- Tarhana Çorbası

Antalya’nın Kaş ilçesine ait tarhana çorbası ise bizce coğrafi işaret almayı hak edecek kadar lezzetli. Kaş ilçesine özgü bu çorbanın yapımında; tarhana, çorba suyu, salça, nohut, yeşil mercimek, sarımsak, tereyağı ve zeytinyağı kullanılıyor. 

Not: Ülkemizin her yöresinin kendine özgü bir tarhana çorbası tarifi vardır.

7- Mantar Böreği

Taze dağ mantarları ile yapılan bu böreğin yapımında; ev yapımı yufka, kırmızı taze biber, maydanoz ve taze soğan kullanılıyor. 

Bonus: Antalya Piyazı

Tadı damağımızda kalan nefis yöresel lezzetimiz Antalya Piyazı’nı lezzetli kılan, geleneksel piyazdan ayıran en büyük özelliği, tahinli sosu. Haşlanmış fasulyelerin birazı ezilerek, tahin, sirke, limon, tuz ve ayarına göre su ilavesiyle hazırlanması.

32.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!