Bir Dünya Turunda Gitmeniz Gereken 15 Yer

Galeri15 Temmuz 2018
2.6B OKUNMA
Paylaş

Gezmek, yeni yerler keşfetmek hepimizin tutkusudur. Hatta “bi dünya turu mu yapsam ya” fikri mutlaka aklınızın ucundan geçmiştir. En azından hayal etmişsinizdir. Dünya turu yapmaya karar verirseniz başlangıç için size küçük önerilerimiz var. Hadi o zaman ufak çaplı bir tura başlayalım.

1- Preikestolen - Norveç

Burası kocaman bir kayanın tepesinde, 604 metrelik dik bir uçurumun 25X25 metrelik bir alanı... Çıkabilmek için arabayı park edip,  2 saatlik bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Yılda yaklaşık 150.000 insanın ziyaret ettiği Preikestolen için en uygun zaman Nisan ve Ekim ayları arasıdır. Norveç'e gitmişseniz kesinlikle es geçmemelisiniz. Preikestolen'in manzarası muhteşem. 

2-Büyük Kanyon - ABD

Büyük Kanyon, birçok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu ABD'deki ilk ulusal parklardan biridir. Kanyon, Kolorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur.

 

3- Huangshan Dağı - Çin

 Çin’de şöyle bir söz vardır: “Beş dağdan dönenler, başka dağları gezmek istemiyorlar; Huangshan Dağı’dan dönenler, o beş dağa bile çıkmak istemiyorlar!” Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinin güneyinde bulunan Huangshan Dağı, 1200 metre kilometrekarelik bir alanı kapsıyor ve dağda yüksek tepeler ve derin vadiler bulunuyor.

4- Petra - Ürdün

Petra, Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Anlamı Yunanca'da taş demektir. Güney Ürdün kumtaşı kayalıklarına Nebati İmparatorluğu tarafından MÖ 400 ile MS 106 yıllarında inşa edilmiş ve yeniden keşfedilmesi 1800’lü yıllarda gerçekleşmiş kayıp antik şehirdir.

5- Cinque Terre - İtalya

Cinque Terre kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. İtalya’nın batı sahilinde yer alan Cinque Terre 5 toprak yani beş köy anlamına geliyor. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore köylerinin hepsi birbirinden güzel renkli evlere, patika yollara ve sıcacık insanlara sahiptir.

6- Dubrovnik - Hırvatistan

 Hırvatistan’da turizm denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Dubrovnik, masmavi denizi ve kırmızı çatılı evleriyle insanı neşelendiren ve canlandıran bir şehirdir. Dubrovnik; 7. yüzyılda inşa edilmiş olan Eski Şehir bölümünün ve 13. yüzyıldan bu yana bozulmadan varlığını sürdürebilen Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden olan Şehir Surları’nın da içerisinde bulunduğu UNESCO Dünya Miras Listesi’ne ait birçok kıymetli yapı ve esere ev sahipliği yapmaktadır.

7- Angkor Wat Kalıntıları - Kamboçya

Angkor Vat, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze kalmış olup, önce Vişnu adına bir Hindu tapınağı olarak, daha sonraki dönemlerdeyse bir Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. Khmer mimarisinin en önemli örneklerindendir. Kamboçya ile özdeşleşen yapı ülkenin ulusal bayrağının üstünde de betimlenmektedir. Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir.

8- South Beach - Miami

ABD'nin Florida eyaleti, Miami şehrine bağlı olan insani kendinden geçiren bir tatil beldesidir. Dünyanın en basarîli gece kluplerine ev sahipliği yapmaktadır. Filmlerde görüp iç geçirdiğimiz yegâne mekândır.

9- Derweze- Türkmenistan

Cehennem Kapısı Türkmenistan'ın Ahal Vilayetindeki Derweze İlçesinde bir doğalgaz kuyusudur. 1971'de Rus yer bilimi uzmanları doğalgaz araması yaparken tesadüfen buldukları uzun bir kuydur. Çapı 70 metreyi bulan bu kuyudan Metan Gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak için o senede bu kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

10- Rüzgârın Kenti Chicago

 Illinois eyâletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir. Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra, çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.

11- Gökkuşağı ve Özgürlükler Şehri San Francisco

Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü'nü de bulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir. hippy akımının merkezi olan şehir gay hakları hareketi ile ün salmış bu anlamda ABD’nin en liberal şehri olarak bilinmektedir.

12- Coyote Buttes - Arizona, ABD

Arizona ve Utah sınırı üzerinde yer alan 190 milyon yıllık kum tepeciklerinin kırmızı kayaya dönüşmesinden oluşmuştur. Çok fazla bilinmeyen bu dönüşmüş kayaları görmenin tek yolu 4.8 km yürümek.

13- Çin Seddi

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır.  Uzunluğu toplamda 6.700 km'yi bulmaktadır. Yüksekliği 4 ile 6 metre arasında, kalınlığı ise 6 ile 7 metre arasında değişmektedir. Sette 200 metrede bir gözetleme kulesi, 9 kilometrede bir ise fener kulesi bulunmaktadır.

14- Günahların Şehri Las Vegas

Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas, Amerika'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olup, 24 saat canlı ve dinamiktir. Las Vegas gösterileri, fuarları, dünyaca ünlü casinoları, gece hayatı ve bitmeyen eğlenceleri ile başta Amerikalılar olmak üzere bütün dünyanın görmek istediği bir şehirdir.

15- Santorini - Yunanistan

Adanın krater görünümü hilale benzediğinden mistik ve güzel bir tatil keyfi yaşamak isteyenler için Santorini adası 1 numaralı seçenektir. Aynı zamanda mitolojik bir tarihe sahip olan Santorini Adası'nda bazı arkeologlar tarafından bir zamanlar Atlantislilerin yaşadığı düşünülmüştür. Şarapları ile ünlü olan adalarda şifalı olarak bilinen sular da bulunmaktadır. 

Bonus: Safari - Botsvana

Vahşi hayvanları doğal ortamında izlemek, iz sürmek, fotoğraf çekmek, vahşi doğanın sesini dinlemek, tabiatın kokusunu ve dokusunu incelemeyi seviyorsanız ölmeden önce yapmanız gerekenlerin listesinde safari yer almalı. Çünkü ayak bastığınız andan itibaren burası sizi etkisi altına alacak ve çok geçmeden vahşi hayvanlar ve doğal yaşamın cazibesine kapılacaksınız.

2.6B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!