Dünyanın En Güzel Şehri Antalya'da Her An Gidilip Görülebilecek Rotalar

Galeri19 Mayıs 2022
5.3B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da her şeyden uzaklaşıp, kendinizi doğal güzelliklere bırakmak istiyorsanız işte gezip görebileceğiniz yerler.

Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın.

Kaş- Patara

Alacasu Cennet Koyu

Kaleköy- Simena

İncekum Orman Kampı

Karaöz

Alanya

Düden Şelalesi

Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri’ne 2 noktadan ulaşım sağlanıyor. Araçla tam ulaşım olmayan Gelidonya Feneri’ne her iki güzergahta da belli bir kısmı yürümek gerekiyor. Birinci güzergah Likya Yolu yürüyüş rotası üzerinde yer alan Adrasan Gelidonya Feneri güzergahı. Bunun tamamını patikalardan yürümek gerekiyor. Bu güzergahın uzunluğu 12 km. İkinci güzergah ise yaklaşık 7 km uzunluğundaki Karaöz Mahallesi Gelidonya Feneri güzergahı. Bu güzergahın bir kısmını araçla gitmek mümkün. Geri kalan kısmını yürümek gerekiyor.
Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Gelidonya Feneri’ne çıkarken yanıza mutlaka su alın.
Enerjinizi dengelemek için yanınıza küçük atıştırmalıklar alabilirsiniz.
Mutlaka yürüyüşe uygun bir spor ayakkabı tercih edin.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Hakkında:
Termessos Antik Kenti, Pisidia Bölgesi'nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi'lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir. Orman içinde korunan ören yerlerinin en çarpıcılarından biri olup, aynı adı taşıyan Milli Park içinde yer alır. Şehrin tarih sahnesine çıkışı Büyük İskender’in İ.Ö.333’de kenti kuşatması ve Termesosluların güçlü bir savunma yaparak kenti teslim etmemesiyle olmuştur.

Nasıl Gidilir:
Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde yer alan Termessos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde. Antik Kente müze kartı ile giriliyor. Ancak müze kartınız yoksa giriş ücreti için 10 TL ödemeniz gerekiyor. Kentin dış kapısından giriş yaptıktan sonra da ana kapıya gelmek için 10 dakika kadar arabayla yol gidiyorsunuz. Daha sonra aracınızı park edip doğal yollarla oluşan tırmanış yolundan kente tırmanmaya başlıyorsunuz.
Not: Termessos Antik Kenti'ne toplu ulaşım araçları maalesef gitmiyor.

Mutlaka Yanınıza Almanız Gerekenler:
Doğa yürüyüşüne uygun bir ayakkabı.
Yedek tişört.
Su.
Enerjinizi dengelemek için küçük atıştırmalıkları yanınıza almanızda fayda var.

Göynük Kanyonu

 

Göynük Kanyonu hakkında bilmeniz gerekenler:
Antalya’ya 36 km, Kemer’e 13 km, Göynük’e 4,5 km uzaklıkta.
Beydağları Sahili Milli Parkı’nda bulunan kanyona giriş ücreti 11 TL.
Kanyonda rafting yapabilirsiniz.
Kanyonun yürüyüş parkur uzunluğu yaklaşık 2 km’dir.
Kanyon içerisinde su ve atıştırlalık alabileceğiniz küçük bir yer mevcut.
Kanyon içerisinde piknik yapmak yasak.

Side Apollon Tapınağı

 

 

Side Apollon Tapınağı
Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış olup, 1982-1990 yılları arasında yapı restore edilerek yıllar içerisindeki tahribatı giderilmiştir.
Tapınak dikdörtgen planlı inşa edilmiştir ve korint başlıklı sütunları bulunmaktadır.
Side'nin önde gelen simgesel yapılarından biri olan Apollon Tapınağı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.
Side M.S 3. yy'da kent Hristiyan kentine dönüşmeye başlayınca tapınağın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak üzere sökülmüştür ve günümüzde yeniden restore edilerek yapı korunmaya çalışılmıştır.
Side'de mutlaka görmeniz gereken duraklardan biri olan Apollon Tapınağı'nın yanı sıra Side Antik Tiyatrosu'nu ve Köprülü Kanyon'u ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Kaleköy- Simena

Kaleköy- Simena Hakkında:
Günümüzde Kaleköy olarak anılan antik Simena küçük bir Likya kıyı kenti olup, M.Ö. 4'üncü yüzyıldan günümüze kadar iskan görmüş stratejik bir nokta olma özelliği gösterir. Bu özelliğini en canlı yansıtan kalıntı günümüze dek sağlam kalmış kaledir, buradan Kekova ve çevresinin en mükemmel manzaralarını izlemek mümkündür. Simena Türkiye’nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşimlerinden biridir. Kekova Adası ve çevresindeki kıyılarda doğal, kültürel ve coğrafi değerlerin korunması amacıyla oluşturulmuştur, 260 kilometrekare alanı kaplayan Kekova Özel Çevre Koruma Alanı’nın içerisinde yer alan Simena Antik Kenti, birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.

5.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!