Güneşin Etkilerinden Korunmanın 7 Yolu

Galeri21 Temmuz 2020
3.5B OKUNMA
Paylaş

Deniz, kum, güneş. Hepsi harika şeyler, fakat güneş sandığımız kadar sevimli olmuyor bazı durumlarda. Antalya’nın yakan güneşi ve nemli havasından korunma yollarını sizler için listeledik.

1-Günlük Sıvı Tüketimine Önem Verin

Uzmanların tavsiye ettiği günlük 2 litre su tüketim miktarının altına düşmeden, bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulmalısınız. 

2-Güneşe Uzun Süre Maruz Kalmayın

Gün içinde güneşe çıkacağınız saatleri iyi ayarlayınız, gölge yerleri tercih ediniz. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde (11.00 ile 15.00 arasında) güneşe çıkmamaya özen gösterin. 

3-Güneş Koruyucu Krem Kullanın

Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulayın. Güneşten koruyan ürünlerin, yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UV-A ve UV-B filtreleri içermesi gerekiyor. 3 yaşının altındaki çocuklar kesinlikle güneşe korumasız çıkmamalıdırlar.

4- Beslenmenize Dikkat Edin

Aşırı yağlı, hamur işi, tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı. Taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Cildinizi yenilemek için E ve C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Bu vitaminler cildiniz yenilemeniz için yardımcı olacaktır.

5- Spor

Egzersiz yapmak için sabah ve akşam saatlerini tercih etmelisiniz.

6- Doğru Kıyafet Seçimi

Pamuklu ve açık renk kıyafetler tercih edin, naylon içeren teri emmeyen kumaştan yapılan giysiler, yaz sıcaklarında sağlığınızı tehdit edebilir. Şapka ve gözlük gibi aksesuarları sık sık kulanın.

7- Suda Uzun Süre Kalmayın

Aslında en tehlikelisi havuzda veya denizde güneşe maruz kalmak. Çünkü vücudunuza nasıl etki ettiğini sudayken maalesef anlayamıyorsunuz. Bu da haliyle daha çok yanmanıza neden oluyor. Suda kaldığınız saatlere dikkat edin ve fazla durmayın. 

3.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!