Hamilelikte Önemli Yaz Önerileri

Galeri13 Temmuz 2019
3.9B OKUNMA
Paylaş

Anne adaylarının fizyolojik ve ruhsal değişimlerine sıcak ve nemli hava eklenince hamilelik süreci sıkıntılı bir hale dönüşebiliyor. Alınacak bazı önlemler ile yaz mevsiminde hamileliği sağlıklı ve daha keyifli geçirmek mümkün Bu aylarda dışarıdan alınan yiyeceklerden uzak durmak,  deniz ve havuza girerken enfeksiyon kapmamak için dikkatli olmak, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda olmamak ve su tüketimine dikkat etmek alabilinecek en önemli ve basit önlemlerden sadece bir kaçı... Peki, anne adayları bu havalarda sağlık problemi yaşamamak için hangi önlemleri almalı? 

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

Beslenme

 Azar azar ve sık sık beslenmelisiniz. Günlük beslenmeyi 3 ana ve 3 ara öğüne yaymak gaz ve hazımsızlık gibi şikayetleri önler.

Aşırı tuzlu kuru yemişler ve turşu gibi yiyecekleri tüketmemelisiniz. Gazlı içecekler, aşırı çay ve kahve kansızlık nedenidir.

Yaz ayları besinlerde çeşitlilik olur. Bolca posa içeren bu besinler kabızlığın engellenmesi ve kilo kontrolünü de sağlar.

Konserve yiyeceklerden uzak durmalı, suni tatlandırıcılar kullanmamalısınız.

İlk 3 ay tuzlu yiyecekler (leblebi, kraker, galeta, tuzlu patates haşlaması gibi) tüketmek faydalıdır. Son 3 ay da tuzsuz ve proteinden zengin yiyecekler tercih etmelisiniz.

Dışarıdan alınan yiyeceklere dikkat edilmelidir. Tavuk eti çabuk bozulabilir, iyice yıkanmamış sebze ve meyvelerden uzak durulmalıdır.

Yaz gebeleri süt ihtiyacını süt, sütlü gıdalar ve dondurmadan karşılayabilir.

Sıvı Tüketimi

Günlük 2.5 lt su tüketmelisiniz. Terleme ve hormon değişikliği su ihtiyacını artırır. Yeterli sıvı alınmazsa rahimde kasılmaya ve erken doğuma yol açabilir.

Ödem Oluşmaması İçin

Ayaklarınızı uzatarak dinlenmelisiniz. Çalışanların gün içinde ayağını uzatıp dinlenmesi ödemi azaltır.

Hamilelikte Spor

Günde 30-45 dakika temposu düşük yürüyüşler yapmalısınız. Yürüyüş yapmak insulinin düzenli salınımını sağlayarak hızlı kilo alımına engel olur. 

Havuz ve deniz iskelet sistemini aktif duruma getirir. Aksi bir durum yoksa gebeliğin son haftasına kadar yüzebilirsiniz.  Havuz ve denize hijyen açısından sabah erken saatlerde girilmelidir. Gebeliğin son haftasına kadar kaplıcaya girebilirsiniz ancak su sıcaklığı 39 °C üzerinde olmamalıdır.

Egzersiz olarak pilates ve squat (çömelme) yapılabilir. Kegel egzersizleri vajinadaki kasların çalışması için faydalıdır.

Güneşten Korunun

Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri dışında güneşlenmeli, cildinize uygun güneş kremleri tercih edebilirsiniz.

Uyuma Pozisyonunuza Dikkat Edin

Uykurken ve uzanırken sol tarafınıza yatmalısınız. Çünkü sol tarafa doğru yatmak bebeğe daha fazla kan akışı sağlar.

Tatil Öncesi Doktorunuza Kontrole Gitmeyi İhmal Etmeyin

3.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!