Kadınlar Gününde İzlenmesi Gereken 7 Video

Galeri16 Temmuz 2018

Emek veren, acı çeken, hakkını savunan, kendi ayakları üzerinde duran, yaşamın her alanında birçok zorlukla karşılaşan kadınların başından geçen talihsiz olaylara ve başarı öykülerine bir göz atın. Kadın hakları ve hikâyeleriyle ilgili derlediğimiz kısa videolar eminiz sizi de derinden etkileyecek.

1- Kakenya Ntaiya: Okul İsteyen Bir Kız

Kakenya Ntaiya babasıyla bir anlaşma yaptı: Eğer babası onun liseye devam etmesine izin verirse, geleneksel Maasai "kadın sünneti" ayinine katılıp sünnet olacaktı. Ntaiya üniversiteye uzanan eğitiminin ve köy büyükleriyle beraber çalışarak köyündeki kızlar için inşa ettikleri okulun cesur hikayesini anlatıyor. Bu, bir kızın okuma serüveninin 125 genç kızın kaderini nasıl değiştirdiğinin hikayesidir.

2- Chimamanda Adichie: Tek Hikayenin Tehlikesi

Hayatlarımız, kültürlerimiz birbirine geçmiş bir çok hikayeden oluşur. Roman yazarı Chimamanda Adichie, kendi yerel kültürünü nasıl keşfettiğinin hikayesini anlatıyor ve bir kişi veya ülke hakkında sadece tek bir hikaye duyduğumuzda, edinebileceğimiz yanlış fikirlere karşı bizi uyarıyor.

3- Maysoon Zayid: 99 Tane Sorunum Var... Palsi Bunlardan Yalnızca Biri

Serebral palsiyim. Durmadan titriyorum. Maysoon Zayid neşeli, komik konuşmasına böyle başlıyor (Gerçekten çok komik bir konuşma) "Shakira'nın Muhammet Ali'yle buluşması gibiyim." Arap Amerikalı komedyen bizi, zeka ve nükteyle, oyuncu, stand-up komedyeni, hayırsever ve engelli hakları savunucusu olduğu macerasına ortak ediyor.

4- Aimee Mullins: Zorluğun Fırsatları

Sözlükler "engelli" kelimesine "işe yaramaz" ve "sakat" kelimelerini eş görseler de, yeri göğü oynatan koşucu Aimee Mullins bu kelimeyi yeniden tanımlıyor. Bu çağrışımlara meydan okuyarak, zorlukların--onun durumunda kaval kemikleri olmadan doğmanın-- aslında insanın o özel potansiyeline kapı açtığını anlatıyor.

5- Jackson Katz: Kadınlara Karşı Şiddet: Bu Bir Erkek Meselesidir...

Aile içi şiddet ve cinsel taciz çoğu zaman "kadın meselesi" olarak adlandırılır. Ancak bu cesur ve dobra konuşmasında Jackson Katz bunların doğası gereği erkeklerin meselesi olduğuna dikkat çekiyor ve bu şiddet davranışlarının erkeklik tanımlarına nasıl bağlı olduğunu gösteriyor. Bu, kadın-erkek hepimize yönelik bir açık çağrı: kabul edilemeyecek davranışlara dikkat çekin ve değişimin liderleri olun!

6- Tony Porter: Erkeklere Bir Çağrı

TEDWomen' da Tony Porter, her yerdeki erkeklere "erkek gibi" davranmayın çağrısı yapıyor. Çoğu erkeğin beynine işlenen bu zihniyetin, erkekleri kadınlara ve birbirlerine nasıl saygısızca, kötü davranmaya ve istismar etmeye ittiğini, kendi hayatından etkileyici hikayelerle anlatıyor. Bulduğu çözüm: "Erkek kutusu"ndan kurtulun.

7- Courtney Martin: Feminizmi Yeniden Keşfetmek

Blogçu Courtney Martin, bu kişisel ve içten konuşmasında, her daim manidar "feminizm" kelimesini tartışıyor. Bunu, kendi kuşağının aynı terimi kendilerince tanımlama arayışında karşılaştığı üç temel çelişkiyi anlatarak yapıyor.

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!