Kırmızı Et Tüketimine Dikkat!

Galeri10 Ağustos 2019
3.8B OKUNMA
Paylaş

Kırmızı et iyi bir protein kaynağı olmakla birlikte fazla tüketilmesi durumunda şişmanlık, tansiyon, kalp-damar ve mide rahatsızlıkları gibi birçok sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle tüketiminde aşırıya kaçmamalı ve uygun olan yöntemlerle pişirilmelidir.

Kırmızı Et Tüketimine Dikkat! Antalya Yaşam Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Mine Şatana anlatıyor.

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

Et, Sağlıklı Pişirme Yöntemiyle Hazırlanıp Tüketilmeli

Et için en uygun pişirme yöntemleri haşlama, ızgara, fırın ya da tencere (sebzeli), yağsız kavurma olabilir. Izgara uygun koşullarda yapılırsa sağlıklı bir yöntemdir. Uygun bir yöntem için et ile ateş arasında en az 10 cm'lik bir boşluk olmalı ve ateş harlı değil, şiddeti azalmış olmalıdır. Harlı ateşte içi iyi pişmemiş etler, içerdikleri bazı bakteriler nedeniyle çeşitli sağlık problemlerine yol açabilirler. İshal, mide iltihabı, kusma ve hatta düşük ile sonuçlanan hamilelikler olabilir.

Saklama Koşulları Önemli

Sakatat, organ etleri ve kıyma buzdolabında en fazla 1-2 gün, parça etler ise 3-4 gün dayanabilirler. Daha uzun bekleyecek etler, dondurularak saklanmalıdır. Donmuş etler oda ısısında değil, buzdolabında yada mikrodalga fırında çözdürülmelidir. Buzluktan çıkan etler hemen kullanılmalı, asla tekrar dondurulmamalıdır.

Etin Yanında Mutlaka Sebze Yiyin

Mümkünse et tüketiminizi tek öğünle sınırlayın ve diğer öğünde sebze ya da kurubaklagil yemeği yiyin.Et yemeği masanızdaki tek çeşit olmasın. Öncesinde çorba yada hafif bir zeytinyağlı yemek ile tüketin. Etin yanında yiyeceğiniz  salata ve yoğurt (yada ayran), et yemeğinin daha küçük bir porsiyonuyla doymanızı sağlayacaktır. Pilav olarak pirinç yerine bulguru tercih edin. Bulgur( yada karabuğday) yüksek protein ve posa içeriği sebebiyle daha doğru bir tercih olacaktır.

İkramları Tadımlık Tüketin

Ağır bir yemekten sonra bir de tatlı yiyerek fazla kalori almayın. Çay ya da kahveyi yemekten yarım ya da 1 saat sonra tüketin. Ara öğün olarak taze yada kuru meyve ve küçük bir avuç kadar fındık-fıstık-badem yiyebilirsiniz. İkram edilen yağlı yiyecekleri ve tatlıları mümkün olduğunca geri çevirin, çikolata yerine kuru meyve yiyin.
 

Bol Su Tüketin, Spor Yapın!

Su içmeyi ihmal etmeyin. Su tüketiminiz 2 lt kadar olmalıdır.
Çok uzak olmayan mesafelere yürüyerek gidin ve fırsat buldukça spor yapmayı ihmal etmeyin..

3.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!