Kışın İçebileceğiniz Faydalı 7 Bitki Çayı

Galeri16 Kasım 2020
8.4B OKUNMA
Paylaş

Soğuk kış aylarında direnci düşen vücudumuzu ayakta tutmak ya da hastalıklardan kolayca kurtulmanızı sağlayacak bu çayları deneyin. Ancak çabuk iyileşmek istiyorum diyerek aşırıya kaçmayın. 

1- Gribe çözüm: Zencefil

Zencefilin çok etki ve sert tadını düşünmezsek mucizevi bir bitki. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra, mide bulantılarının da en garantili çözümü. Zencefili hem kuru hem de taze hâliyle tüketebilirsiniz. 

2- Bir kış klasiği: Ihlamur

Kokusu bile yeter dediklerimizden. Göğsü ve boğazı yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor.

3- Direnç artırıcı: Isırgan

Her ne kadar kaşındırması ve tahriş etmesi ile tanısak da, ısırgan tam bir kötü gün dostu. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz ısırgan, özellikle kışın çay olarak içildiğinde vücut direncini artırma konusunda önemli fayda sağlıyor.

4- Ferahlatıcı bir çay: Nane

Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunlarının çözümünde kullanılıyor.  Yılın her döneminde bulunabilinen naneyi tıkanmış burnunuzu açmak için de kullanabilirsiniz.

5- En leziz bitki çayı: Ada çayı

Bitki çaylarından nefret edenleri bile sevdiği içimi keyifli çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çaylarından. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı gibi pek çok farklı alanda faydalı oluyor. 

6- C Vitamini deposu: Kuşburnu

 Kanı sulandırması ve C vitamini deposu olması nedeni ile öksürük, hapşuruk ne varsa hepsinin düşmanı kuşburnu. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle de ün yapan bir çay, pek bilinmemesine rağmen bir gül meyvesi.

7- Ekinezya

Enfeksiyonlar ve grip gibi bulaşıcı rahatsızlıkların tedavisini hızlandıran ekinezya çayını dolabınızdan eksik etmeyin. 

8.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!