Meme Kanseri Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Galeri16 Ekim 2019
3.9B OKUNMA
Paylaş

Antik çağlara ait papirüslerde rastlanan meme kanseri için o zamanlar  tedavi bölümünde  tek bir  cümle yazılıydı, “Tedavisi yoktur.”  Teknoloji ve hekim deneyimlerinin  artması sayesinde artık erken tanı ile meme kanseri  tedavi edilebilir bir hastalık olmuştur.

Antalya Yaşam Hastanesi uzman hekimleri meme kanseri tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendiriyor. 

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

Tanı ve Tedavi

Dünyada  kadınlarda  görülme sıklığı daha fazla olan meme kanserinde hastalar genellikle ellerine gelen meme kitlesi  veya ağrısı şikayeti ile bir hekime başvururlar. Teknoloji çağını yaşadığımız  bugünlerde, meme ultrasonu ve mamografi  tanıya yardımcı olan ilk tetkiklerdir. Gerekli görüldüğünde meme manyetik rezonans (MR) çekilebilir. Kanser şüphesi olan lezyonlar için iğne biyopsisi yapılır.
Altın standart  tedavi seçeneği her zaman cerrahidir. Günümüzde artık pek çok merkezde Meme Koruyucu Cerrahi (MKC) yapılabilmektedir.

Kendi Kendini Muayene  ve Düzenli Kontrol Önemli

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı çok önemli. Bunun için yapılması gerekenler çok basit. Kadınların ayda bir kere elle kendi kendilerini muayene etmeleri; 20-40 yaş arasındaki kadınların 3 yılda bir kere meme USG ve genel cerrahi muayenesi olmaları; 40 yaşını geçmiş olan kadınların yıllık meme USG ve genel cerrahi muayenesinin yanında 2 yılda bir mamografi çektirmeleri gerekir. Aile hikayesinde meme kanseri hikayesi olan kadınların özellikle yakınlarının meme kanseri olduğu yaşın 10 yıl öncesinden başlayarak bu kontrolleri aksatmadan yaptırmasında azami dikkat etmesi gerekir.

3.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!