Sonbaharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 8 Öneri

Galeri09 Ekim 2019
3.4B OKUNMA
Paylaş

Bütün güzelliği ile sonbahar ve kış için kendimizi hazırlarken bağışıklık sisteminizin de mevsimlere hazır olması bir o kadar  önemli. Bağışıklık sistemimizi kışa hazırlarken ve kış boyunca sağlam kalması için nelere dikkat etmeliyiz?

Antalya Yaşam Hastanesi uzman hekimleri sonbaharda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 8 öneride bulundu. 

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

D vitamini Bağışıklık İçin En Önemli Belirteçtir

D vitamini bağışıklık için en önemli belirteçtir. Eğer seviyesi düşükse ilk viral atakta öksürtmeye hapşırmaya başlayacaksınız demektir. Mutlaka seviyesi ölçülüp yeterli düzeyde olduğundan emin olmalısınız.

Vitamin B12 rezervi yeterli mi?

B vitaminleri bağışıklık sistemi için önemlidir ama içlerinde vitamin B12 en önemlileridir.  Ölçümünü mutlaka yaptırın . Normal değeri 700-800 arasıdır ve eksikliğinde mutlaka destek alınmalıdır.

Probiyotik ve Prebiyotikler

Probiyotikler barsaklarımızda yasayan faydalı mikroplar ve prebiyotiklerde bu bakteriler için gerekli olan besinlerdir.  Yetişkin bir bireyin barsaklarında 1 kg dan fazla proiyotik stoğu vardır ve bunu koruyup kollamak için yapılacak en kolay şey doğal yolla mayalanmış süt ürünleri tüketmektir (kefir, yoğurt, ayran ).

Prebiyotiklerin az  tüketilmesi durumunda ise bu faydalı bakteriler yeterli hızda çoğalamazlar ve vermeleri gereken bağışıklık hizmetini veremezler. Prebiyotik gıdaların en başında turşular, şalgam, nar ekşisi, sirke, boza gibi fermante besinler gelir. Ayrıca sebzelerin birçoğu da (özellikle de pırasa, soğan, sarımsak ve benzerleri) prebiyotik gıdalar grubundadır.

Protein Tüketimi

Protein tüketimi bağışıklık sisteminin temelini proteinler oluşturur ve bu nedenle  kışa hazırlıkta  et, balık, tavuk, yumurta , sakatat ve bakliyat  tüketmek gerekmektedir

Omega 3

Omega 3  özellikle çocuklarınızın bağışıklığını güçlü tutmada “B vitamini-probiyotik-omega-3” üçlüsünü kesinlikle ihmal etmemeliyiz.  Omega-3’ten en zengin gıdaları olan balık/balık yağı, yumurta, süt ürünleri, ceviz ve sebzeleri beslenmemizden eksik etmemeliyiz.

C Vitamini Bağışıklık Sistemi İçin Doğal Destek

C vitamininin bağışıklığa verdiği doğal destek çok iyi bilinmektedir ve hala ek ilaçlarla desteklenmesi eğilimi vardır.  Oysa daha çok sebze ve  meyve tüketimi en doğru C vitamini desteğidir. Yeşilbiber, kabak, salatalık, portakal ve mandalina en doğru seçimler olarak yeterli miktarda tüketilmelidir.

Antioksidanlar Bağışıklık Sisteminin Güçlendiriyor

Antioksidanlar bağışıklık sisteminin gücüne güç katan antioksidanları beslenmemizden eksik etmemeliyiz. Örneğin, domates likopen içeriği nedeniyle, portakal C vitamini zenginliği ve hesperidin mucizesiyle, mor/siyah/kırmızı sebzelerse yüksek antosiyanin kapasiteleri sayesinde bağışıklık sistemine destek olurlar. Aynı desteği soğan ve elmadaki kuvarsetinin, sarımsaktaki allisin, karnabahar, lahanadaki indollerin de sağlayabileceğini de unutmamalıyız. Ayrıca yine antioksidan güçleri nedeniyle kış aylarında daha bol yeşillik, baharat tüketmeliyiz.

Bağışıklık Sistemimize Zarar Veren Ürünlerden Uzak Durmalıyız

Un, nişasta , şeker ve alkolün bağışıklık sistemimizin düşmanı olduğunu bilip özellikle uzak durmaya gayret etmeliyiz .

3.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!