Tütün Ürünleri Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri!

Galeri23 Ekim 2019
3.4B OKUNMA
Paylaş

Sigara, dünyadaki en yaygın zehirlenme olayıdır. Her sigara yakıldığında, dumanında yaklaşık 4000 tane kimyasal madde açığa çıkar. Bu maddelerin onda biri (400'e yakını) doğrudan kanserojendir. İnsanları bağımlı hale getiren ise içindeki nikotin maddesidir. Nikotin, bağımlılığın yanında sigaraya bağlı kalp-damar ve beyin-damar hastalıklarına bağlı ölümlerden de sorumludur. İnsanların sigara içme alışkanlığının temel nedeni; nikotinin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı olmasıdır(beyinde dopamn salgılatır). Yaptığı bağımlılık eroin, kokain gibidir.Sigarayı bir kez deneyen her 3 kişiden biri bağımlı hale gelmektedir. Ne yazık ki ülkemizde nargile kullanımı özellikle gençlerde artmaktadır. Her nargile 50 adet sigaranın içeriği kadar zararlıdır.

Antalya Yaşam Hastanesi uzman hekimleri tütün ürünleri bağımlılığından kurtulma yöntemleri hakkında bilgilendiriyor. 

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

Kanser Riskini Arttırıyor

Erkeklerde tüm kanser ölümlerinin %35'inden ve kadınlarda  tüm kanser ölümlerinin %15'inden sigara sorumludur. Sigara içmeyen ancak pasif içicilik adını verdiğimiz dumanına uzun süre maruz kalan kişilerde bile akciğer kanseri riski 3 kat artmaktadır.

Tütün Bağımlılığından Kurtulmak İçin Tıbbi Yöntemler      

Tütün/nikotin bağımlılığından kurtulmak için kişiler zorlanıyorsa, etkinliği kanıtlanmış tıbbi yöntemlere başvurabilirler. Bunun için başvurulabilecek yöntemler; nikotin yerine koyma tedavileri, bupropion ve vareniklin etken maddeli ilaçlardır. Dünyada  sigarayı bırakma yöntemleri adı altında bağımlılardan para kazanan sigara şirketleri, kişiler ve kuruluşlar ortaya çıkmıştır. Hiç bir tıbbi geçerliliği olmayan luksopunktur/akupunktur, allen carr yöntemi, lazer tedavisi, e-sigara , moraterapi (biyorezonans) gibi yöntemler yaygınlaşmaya başlamıştır. Nikotin bağımlısı olan kişiler, geçersiz yöntemlerle maddi,manevi yönden kayba uğramadan tütün  bırakma azimlerini kaybetmemelilerdir.

Kişiye Özel Tedavi Seçenekleri Sunulmalı

Sigara bıraktırma merkezlerinde bu konuda birikimli hekimler hastaların bırakma isteklerini, eski girişimlerini, içtikleri süre ve miktarları sormalı ve kişiye özel tedavi seçenekleri sunmalıdır. Göğüs Hastalıkları bölümünde tütün bıraktırma desteği ve tedavileri verilmektedir.

3.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!