Üniversite Tercihleri Yapacaklar İçin 7 Tavsiye

Galeri16 Temmuz 2018
2.2B OKUNMA
Paylaş

Tercih dönemi geldi çattı, yılların emeklerinin sonucunu alacağınız bu tercih dönemi sınav stresinden daha beterdir. Tek bir yanlış tercih ile kendinizi hiç olmak istemediğiniz bir yerde bulabilirsiniz. Bu sebepten, söyleyeceklerimize kulak verin dostlar.

1-Önemli Olan Puan Değil Sıralama

Okulların puanları her sene değişir ancak öğrenci alınan sıralamalar ekstrem bir durum olmadığı sürece  aşağı yukarı aynıdır. Bu yüzden sakın ha puanınıza güvenip yükseklerde uçmayın, sıralamanızı ön planda tutun.

2-Ölü Tercihe Dikkat

Sıralamada en yüksek olan okulları en başa yazmalısınız. Mesela önce 450 puanlık bir yeri, ardından 455 puanlık bir yeri yazmanız tamamen ölü tercih olacaktır. İlki gelmezse, ikincisi hiç gelmez. 

3-Sevdiğin, İstediğin Bölüme Her Zaman Öncelik Tanı

Mesela ben müzisyen olmak istiyorum ama öğretmenlik daha rahat bi meslek gözüyle sakın bakmayın. Ömrünüzün sonuna kadar çalışacağınız işi şansa bırakmayın, sevdiğiniz sürece hiç çalışmıyormuş gibi hissedeceksiniz. :)

4-Bölümün İş İmkanları Nasıl?

Hayallerinize lafımız yok ancak geleceği olmayan bir bölümü; babanızın fabrikası ya da şirketi yoksa ikinci plana atmanızı tavsiye ediyoruz.

5-İstediğin Bölümün Eğitimi Hangi Okullarda Daha İyi?

Puanın çok iyi üniversitelere yetse de bölümünün hangi üniversitede daha iyi olduğunu araştır. Mesela Boğaziçi Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi arasındaki fark su götürmezken senin istediğin bölümün eğitimi Akdeniz Üniversitesi’nde daha iyi olabilir.

6-Üniversite Hayatını Dibine Kadar Nerede Yaşayabilirsin?

Bunu sakın göz ardı etmeyin. Evet öncelik eğitim ancak emin olun bu yıllarınız bir daha gelmeyecek. Bu durumdan muzdarip biri olarak söylüyorum ki; çook pişmanım!

7-Ön Lisans Karmaşası

Ön lisans okuyacaklar genelde dersliklerinin kampüs içinde olduğunu düşünüp sonrasında büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Ön lisans derslikleri üniversitelerimizde maalesef kampüs içinde olmuyor.

2.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!