Yarıyıl Tatilini Verimli Geçirmek İçin Etkili Öneriler

Galeri17 Ocak 2020
3.1B OKUNMA
Paylaş

Yarıyıl tatili heyecanı öğrencileri sarmışken, ebeveynleri de çocuk için tatili en verimli şekilde geçirmenin telaşı sarmış olabilir. Karneler, çocuğun çabası doğrultusunda başarılı olduğu ya da zorlandığı alanlara yönelik bilgi vermektedir. Yarıyıl tatili de çocuğun bu çabasının takdir edilmesine ve zorlandığı alanlara yönelik nelerin yapılabileceğine dair planlamalara fırsat tanır.

Antalya Yaşam Hastanesi  Çocuk ve Ergen Psikiyatristi "Uzm. Dr. Dilay KARAARSLAN  ÖĞRENECEK" verimli bir yarıyıl tatili için ebeveynler ve öğrencilere yönelik önerilerde bulundu.

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com 

Tatilde Ödev Yapılmalı Mı?

Tatilde ödev olup olmamasına yönelik farklı görüşlere sahip öğretmen ve ebeveynler olsa da; çocuğun gelişimine uygun olacak şekilde planlanan ödevler de aslında çocuğun başarılı ve güçlü olduğu yanlarının desteklenmesine katkıda bulunabilir. Bunun yanı sıra planlanan bu ödevler, çocuğun zorlandığı alanların ortaya çıkmasının bir aracı olarak da değerlendirilebilir. Okumayı yeni öğrenen bir çocuğun yarıyıl tatilinde  hiç okuma yapmaması, çocuğun öğrendiklerini unutmasına ve gerilemesine yol açabilir. Tabii ki tatil, hepimiz için olduğu gibi çocuk için de dinlenme ve eğlenmeyi de  barındırmalıdır.

Ebeveynler  Çocukları ile Birlikte Aktiviteler Planlamalı

Yarıyıl tatili ile kendi tatilini denk getiren ebeveynler için öncelikli önerimiz, çocuk ile beraber sanat, spor ve kültür etkinliklerine katılmak, atölye çalışmalarında yer almak, tatili bir teneffüs gibi değerlendirmektir. Hem çocuk hem de ebeveyn için imkanlar ölçüsünde yeni deneyimlerin kazanılması açısından fırsat yaratılması önemlidir.

Ekran Başında Geçirilen Süre Önemli     

Özel bir tatil planı yapılmamışsa, bu durumda bir çok öğrencinin  teknolojik cihazlara yönelmesi kaçınılmaz gibi görünmektedir. Ancak ekranın (televizyon, tablet, bilgisayar, telefon vb.) çocukları dinlendirmediğini hatırlamakta fayda vardır. Çocuk oyun konsolu ile oynayacaksa veya internetten video izleyecekse, bunları tek başına değil, bir aile üyesi ile gerçekleştirmelidir. Bu durum ekranda yer alan içeriğin, iletişim aracı olarak kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Çocuğun ilgi duyduğu içeriklerin yaşına ve gelişimine uygunluğunu değerlendirmek ve  bu içeriklere duyduğu ilgiyi küçümsemek yerine kontrollü ve sınırlı bir şekilde beraber izlemek ve içeriklerle ilgili düşüncelerini, kazanımlarını çocukla  paylaşmak önemlidir.

Çocuğun Yaşadığı Güçlükleri Görmezden Gelmeyin

Çocuğun eğitim döneminin ilk yarısında okulda, evde ve diğer sosyal alanlarda yaşadığı güçlükler varsa bu güçlüklerin aşılmasına yönelik neler yapabileceğinin belirlenmesi için geç kalmadan harekete geçilmelidir. Bu durumda da atılacak ilk  adım bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurudur. Unutmayın ki sorunları ya da yaşanılan güçlükleri görmezden gelmek, tozları halının altına süpürmeye benzer. Ne kadar erken müdahale edilirse de güçlükleri aşmak o kadar kolay olacaktır.

3.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!