Yüksek Tansiyon Hastaları Aşırı Sıcaklarda Nasıl Önlem Almalı?

Galeri19 Temmuz 2019
3.5B OKUNMA
Paylaş

Vücudun fonksiyonlarını sürdürebilmesi için vücut ısısının 36.6 °C de sabit kalması gerekir. Sıcak havalarda terleme ve terin buharlaşması sonucu ısı kaybı yaşayan vücut, kan damarlarının genişlemesiyle deride kan dolaşımını arttırır. Kan basıncının düşmesine ve nabız sayısının artmasına yol açan bu durum, kalbin yükünü artırarak yorulmasına ve hastalarda göğüs ağrılarına neden olur.

Yüksek tansiyon hastaları sıcak havadan ve nemden oldukça etkileniyorlar. Antalya Yaşam Hastanesi uzman hekimleri yüksek tansiyon hastalarının sıcak havalarda nasıl önlemler almaları gerektiğini anlattı. 

Kaynak: www.yasamhastaneleri.com

Sıcak ve Nemli Havalarda Kalp Hastaları Olumsuz Etkileniyor

Yüksek sıcaklıkta vücut reaksiyonu olarak gelişen terleme, kan basıncı düşmesi ve nabız artışı kalp hastalarında zararlı olabilir. Koroner kalp hastalarının aşırı sıvı kaybı kanın akışkanlığını azaltır, pıhtı oluşumu ile kalp krizi tetiklenebilir. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların da  bu konuda tetikleyici rolü olabilir. Tansiyon düşürücü ilaç kullanımı halinde sıcağa bağlı olarak tansiyon düşme derecesi artar. Halsizlik, çabuk yorulma, ayağa kalkınca baş dönmesi gibi yakınmalar olur.

Yaz Aylarında Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, koroner arter, stent konulmuş veya kalp kapağı değişmiş hastalar ve diyabeti, kalp yetmezliği olan kişilerin aşırı sıcaklardan korunması gerekir. Tüm bu olumsuz etkilerden kaçınmak ve yaz aylarını sağlıklı geçirmek için;

Serin ve klimalı ortamlarda zaman geçirmek.

Sıcak ve nemli havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamak (özellikle 11.00-15.00 arası).

Sıvı ve su tüketimine dikkat etmek çok önemlidir.

Fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü bu içecekler içerdikleri kafein nedeni ile vücutta su atılımını arttırarak negatif bir sıvı dengesine neden olur.

Şikâyetlerin artması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

3.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!