Antalya'da Ağustos Ayında Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Şehrini Tanı08 Ağustos 2021
26.8B OKUNMA
Paylaş

Yazın en keyifli ayı Ağustos başladı. Antalya’da görmediğiniz keşfetmeniz gereken güzellikte yerler var. İşte yazı uğurlarken görmeniz gereken yerler.

Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın!

Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Simena Antik Kenti'ne yaz bitmeden mutlaka gitmelisiniz. Kara yoluyla köyün meydanına kadar ulaşım sağlayabilirsiniz veya günlük tekne turlarıyla gidebilirsiniz. Simena Antik Kenti M.Ö IV. y.y günümüze kadar gelmiş, Akdeniz’in en şiddetli dalgalarına karşın denizcileri koruyan doğal bir liman kenti. Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde "Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus'a armağan edilmiştir" ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir. Kulenin kuzeyinde kalan ev tipi mezarda Lykia dilinde yazıtlarını görebilirsiniz.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Phaselis Antik Kenti

Akdeniz'in masmavi suları, muhteşem doğası ve antik dönem tarihine ev sahipliği yapan Phaselis Antik Kenti'ni mutlaka keşfetmelisiniz. Phaselis Antik Kenti'nin Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İ.Ö. 7.y.y.’da Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Phaselis Antik Kenti'nin coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir. Biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limana sahiptir. Günümüze ulaşan en anıtsal yapı su kemerleridir. Şehrin diğer iki önemli kalıntısı ise şehir meydanındaki biri küçük diğeri büyük iki hamam kalıntısıdır. Özellikle küçük hamam kalıntıları Roma hamamının ısıtma sistemi hakkında bilgiler verir.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Kaş

Kaş deyince herkesin aklına uzun süren bol güneşli ve bol denizlik bir yaz tatili geliyor. Fakat Kaş kış aylarında da tatilcilere bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Tarihi dokusu ve taş sokaklarıyla Kaş ve çevresindeki antik yerleşim yerlerini keşfedebilirsiniz.

Gizli Cennet ( Değirmendere ) Şelalesi

Sadece çevredeki yöre halkı tarafından bilinen doğayla baş başa kalınabilecek güzel bir yer. Buraya Değirmendere denmesinin sebebi ise üzerinde eskiden su değirmenlerinin olması. Günümüze kalmış yıkıntılar içinde eski birkaç değirmentaşını dere boyunca görmeniz mümkün.

Adrasan Suluada

Antalya’da en güzel plajlardan biri Adrasan, kuşkusuz. Sessiz ve huzur dolu bir tatil yapmak burada mümkün. Suluada, eskiden Adrasan’a kadar gelenlerin teknelerle tura katılanlarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Olimpos

Olimpos antik bir Likya kenti. 113 mezar tespit edilen Kuzey Nekropol, Olymposlu Lykiarkh Marcus Aurelius Arkhepolis'in anıtsal mezarı ve Antimakhos'ın lahdi gibi tarihi eserler ile dikkat çekiyor. Olympos Roma döneminde de Likya Birliği'nin en önemli 6 kentinden biri arasında gösteriliyor. 

Akdeniz'in en iyi plajlarından Olympos Plajı, yemyeşil Beydağları’na yaslanan konumu ve Likya Antik Kenti’nin izlerini taşıyan kültür mirası ören yeri ile tarih ve doğayı bir araya getiren bir tatil merkezi.

Kleopatra Koyu- Kemer

Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu bir koy. Doğa ile baş başa kalıp keyifli vakit geçirmek isterseniz bu koyu tercih edebilirsiniz. 

26.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!