Antalya'da Ağustos Ayında Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Şehrini Tanı01 Ağustos 2020
21B OKUNMA
Paylaş

Yazın en keyifli ayı Ağustos başladı. Antalya’da görmediğiniz keşfetmeniz gereken güzellikte yerler var. İşte yazı uğurlarken görmeniz gereken yerler.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Antalya'nın İbradı İlçesi Ürünlü Köyünün güneydoğusunda bulunan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içinde, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alıyor. Orta Toroslar’ın karstik yapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir. Üst katında sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 metre mağaranın alt seviyesini oluşturur ve burası devamlı su altındadır. Dilerseniz kamp yapabileceğiniz alanlarda mevcut. Yolunuz buraya kadar düştüyse mutlaka İbradı Ormana Düğmeli Evler köyünü görmeden dönmeyin. 

Harita bilgisi için buraya tıklayınız

Manavgat Şelalesi

Batı Torosların doğu yamaçlarından doğarak Sorgun bölgesindeki boğazdan Akdeniz’e karışan ve büyük yeraltı sularından beslenen 93 km uzunluğundaki Manavgat Nehri, yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen Manavgat Şelalesini oluşturuyor. Birçok balık ve kuş türüne  ev sahipliği yapan Manavgat Şelalesi, birçok ağaç türü ve zengin bir bitki çeşitliliğine de sahip. Macera tutkunları için rafting ve kano gibi çeşitli doğa sporları yapma imkanı sunuyor.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Delik Deniz Kral Koyu

Delik Deniz Kral Koyu’nda doğal güzellikler ve tarih burada iç içe yer. Güneyköy Köyünün Nohut Yeri mevkiinde yer alan kalenin sol tarafında yer alıyor. Koylara Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içinden geçilerek gidilmekte. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Phaselis Antik Kenti

Akdeniz'in masmavi suları, muhteşem doğası ve antik dönem tarihine ev sahipliği yapan Phaselis Antik Kenti'ni mutlaka keşfetmelisiniz. Phaselis Antik Kenti'nin Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İ.Ö. 7.y.y.’da Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Phaselis Antik Kenti'nin coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir. Biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limana sahiptir. Günümüze ulaşan en anıtsal yapı su kemerleridir. Şehrin diğer iki önemli kalıntısı ise şehir meydanındaki biri küçük diğeri büyük iki hamam kalıntısıdır. Özellikle küçük hamam kalıntıları Roma hamamının ısıtma sistemi hakkında bilgiler verir.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Simena Antik Kenti'ne yaz bitmeden mutlaka gitmelisiniz. Kara yoluyla köyün meydanına kadar ulaşım sağlayabilirsiniz veya günlük tekne turlarıyla gidebilirsiniz. Simena Antik Kenti M.Ö IV. y.y günümüze kadar gelmiş, Akdeniz’in en şiddetli dalgalarına karşın denizcileri koruyan doğal bir liman kenti. Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde "Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus'a armağan edilmiştir" ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir. Kulenin kuzeyinde kalan ev tipi mezarda Lykia dilinde yazıtlarını görebilirsiniz.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Kaş

Kaş deyince herkesin aklına uzun süren bol güneşli ve bol denizlik bir yaz tatili geliyor. Fakat Kaş kış aylarında da tatilcilere bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Tarihi dokusu ve taş sokaklarıyla Kaş ve çevresindeki antik yerleşim yerlerini keşfedebilirsiniz.

Kleopatra Koyu- Kemer

Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu bir koy. Doğa ile baş başa kalıp keyifli vakit geçirmek isterseniz bu koyu tercih edebilirsiniz. 

21B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!