Antalya’da Düğmeli Evlerin Köyü İbradı Ormana Hakkında 7 Bilgi

Şehrini Tanı09 Eylül 2022
91.5B OKUNMA
Paylaş

Antalya şehir merkezinden Toros Dağları’nın arasına uzanan bir yolculukla gidiliyor İbradı Ormana Köyü’ne. Doğa ile iç içe olmak istediğiniz zamanlarda hafta sonu gidilecek  en güzel yerlerden biri Ormana Köyü.  El değmemiş doğası ile size huzur dolu bir hafta sonu sunuyor. Ormana Köyü'ne çok yakın olan Altınbeşik Mağarasını ve Eynif Ovası'nı da mutlaka görmelisiniz.
Ormana Köyü hakkında gitmeden bilmeniz gerekenler. 
 

1- Düğmeli Evler

Evler yörede bulunan ağaç ve taş kullanılarak Akseki ve İbradı ilçelerinde  uygulanmış yöreye özgün mimari yapılar. Evlerin en büyük özellikleri harç veya çimento kullanılmadan yapılmış olması. Düğmeli evler iskeleti Toros Dağları’nın yükseklerinde yetişen sedir ağacı. 

2- Tarihi Sokakları

300’den fazla tarihi ev zamana meydan okuyarak günümüze kadar gelmiş. Ormana Köyü evlerinin içine girebilirsiniz. Şanslı gününüzdeyseniz bu yolculukta size sincaplar eşlik edecektir. 

3- Lezzetleri

İbradı Ormana Köyü’nde sabah kahvaltınızı yöre halkının ürettiği peynir, keçi sütü, yumurta, bal yiyebilirsiniz. Dağlardan toplanan kuzugöbeği mantarı ve onlarca ot çeşidini ister kahvaltıda isterseniz akşam yemeğinde yiyebilirsiniz.

4- Eynif Ovası

Eynif Ovası tarihi yollara kervansaraylara ev sahipliği yapmış ve 90.000 dönümlük bir alana sahip. Eynif Ovası’nda özgürce dolaşan vahşi yılık atlarına hayran kalacaksınız. Ayrıca Selçuklular zamanında kervansaray olarak kullanılan Tol Han kalıntılarını görebilirsiniz.

5- Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası’na mutlaka gitmelisiniz burası Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür. Altınbeşik Mağarası İbradı Ormana Köyü’ne 7-8 kilometre uzaklıkta.

6- Festivaller

Her yıl Ağustos sonu; Eylül başı civarı Geleneksel Üzüm Festivali düzenleniyor. Eylül ayının başlarında düzenlenen bir başka festival Artoros Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali. Bu festivale katılan bazı sanatçılar eserlerini köye armağan ediyor yani festival döneminde gitmeseniz bile bu sanat eserlerinden bazılarını görmeniz mümkün.

7- Nasıl Gidilir

Antalya’dan 170 km uzaklıkta olan bu köye, Avasun dağ yolunu ya da Akseki yolunu kullanarak aracınızla ulaşabilirsiniz. 
 

91.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!