Antalya'da Eylül Ayında Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Şehrini Tanı09 Eylül 2022
29.7B OKUNMA
Paylaş

Yazın kavurucu sıcaklığını kaybettiği, sonbaharın şiir gibi havasına kavuştuğumuz şu günlerde Antalya'da eylül ayında mutlaka gitmeniz gereken yerler için listemize göz atın. 

Side Apollon Tapınağı

Roma Dönemine ait olan Side Apollon Tapınağı, dikkat çekici bir mimariye sahip. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış. Tapınak dikdörtgen planlı inşa edilmiştir ve korint başlıklı sütunları bulunuyor. Eylül ayında Apollon Tapınağı'nı ziyaret edecekseniz mutlaka gün batımını izleyin. 

Phaselis Antik Kenti

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki Phaselis Antik Kenti doğa ve tarih tutkunları için eylül ayında mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde. Ören yeri içerisinde yer alan plaja girişler bilet ya da Müze Kart ile yapılıyor. Bölgeye gelenler, tiyatro başta olmak üzere çok sayıda antik kalıntının arasından geçerek mavi sularla buluşuyor. Yine denize girilen noktalarda Phaselis Antik Kenti'nin kuzey, güney ve askeri limanlarının kalıntılarını görebilirsiniz.

Yanartaş- Çıralı

Yaz aylarınının gürültülü kalabalığından uzak portakal ağaçlarının altında kafa dinlemek isteyenlerin adresi Çıralı. Çıralı tatilinizde Yanartaş’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yanartaş aynı zamanda sonsuz ateş olarak anılıyor. Çıralı girişinde bulunan köprüyü geçip sol taraftaki portakal bahçelerinin olduğu kısma vardıktan yaklaşık 3,5 km sonra Yanartaş’a varacaksınız. Yanartaş’a tırmanırken denizin ve doğanın güzelliğine bakarak soluklanmayı unutmayın.

Yanartaş Efsanesi:  

Yunan mitolojisine göre Antik Likya Kenti olan Kimera’nın yeraltından çıkan ateş kutsal kabul ediliyor. Efsaneye göre Homeros metinlerinde de yer alan ateş, Kimera adı verilen aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın nefes alıp verdikçe ağzından çıkan ateştir. O dönemdeki Likya kralı Bellophontes’i canavarı yenmesi için gönderir, kanatlı atı Pegasus ile birlikte canavarı öldüren genç, onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüzde de yerin dibinden ateş çıkarmaya devam eder.
 

Termessos Antik Kenti

Antalya'nın en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi Termessos Antik Kenti. Eylül ayının sonları Termesos Antik Kenti'ne tırmanmak için en ideal zamanlardır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserlerinden dolayı Milli Park kapsamına alınmış olan Termessos’a hayran kalacağınıza eminiz. Büyük İskender kuşatmasına karşı Termessosluların gösterdiği güçlü savunma ile anılan şehir, Pisidya bölgesinde Milyas olarak anılan bölümde konumlanıyor. Kenti Anadolu’nun en eski halklarından Solym’lerin kurduğu biliniyor.

Patara Plajı

Dünyanın en güzel plajları arasında anılan Patara Plajı kızıl gün batımları ile eylül ayında başka güzel. Patara Plajı’nın uçsuz bucaksız plajında fotoğraf çektirmeyi sakın unutmayın.

Patara Hakkında

Likya Birliği'nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söyleniyor. Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürmüş. Patara Antik Kenti'nin sahilinde yer alan Patara Plajı, tarihi ve kültürel mirasıyla ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim sunuyor.

Patara Plajı, 280 metre genişliği ve 14 km uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun 2. plajı. Patara Antik Kenti'nin içerisinden geçilerek ulaşılan plaj aynı zamanda Caretta Carettaların Türkiye’deki en önemli üreme yerleri arasında bulunuyor.

Patara Antik Kenti’nin içinden geçip ulaşılan plaj, deniz kaplumbağaları ile dönüşümlü olarak kullanılıyor. Carettaların sahilde olduğu zaman diliminde insanların plaja girmesi ve ışık yakması yasak.
 

29.7B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!