Antalya'da Hafta Sonu Kaçamağı Yapabileceğiniz 7 Yer

Şehrini Tanı27 Eylül 2019
26B OKUNMA
Paylaş

Hafta sonu tatilinizi boş geçirmek istemiyorsanız sırt çantalarınızı hazırlayın ve doyamayacağınız bu güzelliklerin tadına bakın.

Elimizden geldiğince her yere değinmeye çalıştık ancak Antalya tam bir cennet olduğundan yazamadığımız yerler olduysa affola.

1- Demre

Şehir hayatının koşuşturmasının aksine zaman; telaşsız, huzur içinde akar burada. Demre’de tarihin yaşadığına şahit olabilirsiniz, her yer tarihi güzelliklerle doludur.

Kekova Adası Demre’de olup ulaşım teknelerle sağlanmaktadır. Bir batık kent olan Dolkisthe Antik Kenti’nin üzerinde yüzebilir, yüzerken tarihi bir geziye çıkabilirsiniz.

Simena Antik Kenti’nin üzerine kurulan Simena Kalesi’nin yapımı M.Ö 4. yüz yıla dayanıyor ve hala dimdik ayakta. Taşlara oyulmuş 7000 kişilik bir tiyatro kalıntısı bulunmasına rağmen Likya şehirleri arasında en küçük tiyatro özelliğine sahiptir.

Antik tarihçiler tarafından güneş tanrısı Apollon'un kehanet merkezlerinden biri olarak tanımlanan Soura Antik Kenti, Demre’ye 6 km uzaklıktadır.

2- Kaş

Şehir merkezine uzaklığından dolayı modern hayatın karmaşası Kaş’a pek uğramıyor. Yolu göze alıp giderseniz; Kaş, sizi cennetten köşelerle karşılayacak. Kaputaş Plajı, Büyükçakıl ve Küçükçakıl Plajları, Kaş’a gittim ama buralara gitmedim dememeniz gereken yerlerden. Son yıllarda doğa sporlarıyla da ön plana çıkan ilçede dalış, yamaç paraşütü, tırmanış, trekking ve canyoning yapılmaktadır.

3- Kalkan

Küçük bir köy olan Kalkan, Kaş’a 25 km mesafede bulunuyor.  Eski Rum evleri, küçük bir limanı, daracık sokakları ile köy havasını koruyor. Heredot’un ‘dünyada yıldızlara en yakın yer’ olarak bahsettiği Kalkan'ın merkezinde denize girebileceğiniz gibi, merkezden kalkan teknelerle çevre koylara da uğrayabilirsiniz. Pırıl pırıl denizi, henüz keşfedilmemiş koyları ve hiç dokunulmamış minik kumsalları var Kalkan'ın. Doğa harikası buralar.

4- Olimpos/Çıralı

Merkeze 95 km uzaklıkta olan Olimpos’ta pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle tüm dünyada tanınır. Olimpos’un tarihi M.Ö 1. yüz yıla dayanmaktadır. Olimpos ve Çıralı sahilleri her sene küçük misafirler ağırlar. Caretta caretta ve büyük deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasaktır.

Çıralı’nın yakınında bulunan Yanartaş, doğalgaz kaynağıdır ve yılın 365 günü burada ateş hiç sönmez.

5- Alanya/Side

Binlerce yıllık tarihiyle Alanya, tatilini burada geçirmek isteyenlere sayısız seçenek sunuyor. Tarihi gezi isteyene Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi; doğa gezisi isteyenlere Dim Çayı ve Kleopatra Plajı istekleri fazlasıyla karşılayabilecek nitelikte. Kızıl Kule tabi en başta görülmesi gereken nokta.

6- Adrasan

Antalya merkeze 94 km uzaklıktaki Adrasan’a Kemer üzerinden gidilebiliyor. Masmavi denizini üç taraftan yemyeşil çam ormanları sarmalar. Ormandan gelen ters rüzgârlar hem koya nefis çam kokusu yayar, hem de koyda dalga oluşmamasını sağlar. Yıllarca SİT alan olması sayesinde iyice korunup beton yığınına dönüşmeyen Adrasan, sakin, huzurlu bir ortamda tatil yapıp, kuş sesleriyle uyanıp, orman yeşili, deniz mavisi ve güneş sarısının kucaklaştığı, tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atabileceğiniz bir beldedir.

7- Phaselis

Antalya - Kemer Karayolunun 44. km.sinden sola dönen yol, geniş ölçüde orman alanı içinde bulunan Phaselis Antik Kentine ulaşır. Phaselis’in M.Ö 6. yüz yılda Rodoslu koloniler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Milli park içinde bulunan Phaselis’te piknik alanları halka açıktır.

26B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!