Antalya'da Hafta Sonu Kaçamağı Yapabileceğiniz 7 Yer

Şehrini Tanı12 Ağustos 2022
103.9B OKUNMA
Paylaş

Hafta sonu şehirden biraz uzaklaşacağınız, dinlenebileceğiniz ve bütçenizi zorlamayacak alternatifler düşündük. 

İşte Antalya'da kafa dinleyebileceğiniz hafta sonu adresleri.

1- Demre

Şehir hayatının koşuşturmasının aksine zaman; telaşsız, huzur içinde akar burada. Demre’de tarihin yaşadığına şahit olabilirsiniz, her yer tarihi güzelliklerle doludur.

Kekova Adası Demre’de olup ulaşım teknelerle sağlanmaktadır. Bir batık kent olan Dolkisthe Antik Kenti’nin üzerinde yüzebilir, yüzerken tarihi bir geziye çıkabilirsiniz.

Simena Antik Kenti’nin üzerine kurulan Simena Kalesi’nin yapımı M.Ö 4. yüz yıla dayanıyor ve hala dimdik ayakta. Taşlara oyulmuş 7000 kişilik bir tiyatro kalıntısı bulunmasına rağmen Likya şehirleri arasında en küçük tiyatro özelliğine sahiptir.

Antik tarihçiler tarafından güneş tanrısı Apollon'un kehanet merkezlerinden biri olarak tanımlanan Soura Antik Kenti, Demre’ye 6 km uzaklıktadır.

2- Kaş

Kaş deyince herkesin aklına uzun süren bol güneşli ve bol denizlik bir yaz tatili geliyor. Fakat Kaş kış aylarında da tatilcilere bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Tarihi dokusu ve taş sokaklarıyla Kaş ve çevresindeki antik yerleşim yerlerini keşfedebilirsiniz. 

3- Kalkan

Küçük bir köy olan Kalkan, Kaş’a 25 km mesafede bulunuyor.  Eski Rum evleri, küçük bir limanı, daracık sokakları ile köy havasını koruyor. Heredot’un ‘dünyada yıldızlara en yakın yer’ olarak bahsettiği yer Kalkan. Pırıl pırıl denizi, henüz keşfedilmemiş koyları ve hiç dokunulmamış minik kumsalları var Kalkan'ın. Doğa harikası buralar.

4- Olimpos/Çıralı

Merkeze 95 km uzaklıkta olan Olimpos’ta pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle tüm dünyada tanınır. Olimpos’un tarihi M.Ö 1. yy dayanmaktadır. Olimpos ve Çıralı sahilleri her sene küçük misafirler ağırlar. Caretta caretta ve büyük deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasaktır.

Çıralı’nın yakınında bulunan Yanartaş, doğalgaz kaynağıdır ve yılın 365 günü burada ateş hiç sönmez.

5- Alanya

Binlerce yıllık tarihiyle Alanya, tatilini burada geçirmek isteyenlere sayısız seçenek sunuyor. Tarihi gezi isteyene Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi; doğa gezisi isteyenlere Dim Çayı ve Kleopatra Plajı istekleri fazlasıyla karşılayabilecek nitelikte. Kızıl Kule tabi en başta görülmesi gereken nokta.

6- Adrasan

Antalya merkeze 94 km uzaklıktaki Adrasan’a Kemer üzerinden gidilebiliyor. Masmavi denizini üç taraftan yemyeşil çam ormanları sarmalar. Ormandan gelen ters rüzgârlar hem koya nefis çam kokusu yayar, hem de koyda dalga oluşmamasını sağlar. Yıllarca SİT alan olması sayesinde iyice korunup beton yığınına dönüşmeyen Adrasan, sakin, huzurlu bir ortamda tatil yapıp, kuş sesleriyle uyanıp, orman yeşili, deniz mavisi ve güneş sarısının kucaklaştığı, tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atabileceğiniz bir yer.

7- Phaselis

Antalya-Kemer Karayolunun 44. km.sinden sola dönen yol, geniş ölçüde orman alanı içinde bulunan Phaselis Antik Kentine ulaşılıyor. Phaselis’in M.Ö 6. yüz yılda Rodos'lu koloniler tarafından kurulduğu biliniyor. Milli park içinde bulunan Phaselis büyüleyici doğası ve tarihi ile her mevsim misafirlerini ağırlıyor. 

103.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!