Antalya’da Kamp Yapabileceğiniz Milli Parklar

Şehrini Tanı19 Ağustos 2019
33.7B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da doğa ile iç içe kamp yapabileceğiniz milli parklar için listemize göz atın. 

 

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent tam olarak Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı'nın kolu olan Karaçay tarafından oluşturulmuştur. Bu sebeple Antalya'da olarak sayabiliriz. Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 150-600 metre arasında değişiyor. Dördüncü jeolojik zamanda meydana gelen depremler kanyonun oluşumunda önemli bir etken. Saklıkent Kanyonu Milli Park olması sebebi ile doğal güzelliklerini koruyor. Kamp yapabileceğiniz alanları mevcuttur.

Bey Dağları Sahil Milli Parkı

Antik Likya bölgesinde yer alan milli park 31.165 hektar alana sahip. Otsu flora yönünden oldukça zengin olan Bey Dağları Sahil Milli Parkın  bölgelerinde kızılçam ormanları, yükseldikçe yerini karaçam ve sedir ağaçlarına bırakıyor. Zengin bitki türü ve onlarca endemik kuş türünü de burada görülebilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı

Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı mutlaka görmesi gereken bir yer. Muhteşem bir doğanın içinde tarihe yolculuk yapmanızı sağlayan bu milli park, 6.700 hektarlık yüz ölçümüyle keyifli bir kamp alanı sunuyor. Antalya’nın traverten düzlüklerinden yükselen Güllük Dağı’nda, Anadolu’nun yerli halklarından olan Solimlerin kurduğu Termesos şehri kalıntıları yer alıyor. Antik kent çevresinde tepeler, vadiler, kanyonlar bulunuyor ve bunlardan Mecene Boğazı adıyla bilineni 600 metre derinliğe ulaşıyor. Kızılçam ormanları ve maki florasıyla örtülü olan Güllük Dağı Milli Parkı, nesli tehlikede olan alageyiğin yanı sıra birçok hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon 1973 yılında milli park olarak  ilan edilmiş.Milli Park Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun kanyonlarından birine sahip. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar ve 400 hektarlık Saf Akdeniz Servisi ormanı benzersiz bir botanik yapıya sahiptir. Kampınıza aktivite katmak ve doğa sporları ile ilgilenmek istiyorsanız Manavgat Köprülü Kanyon, bunun için ideal olabilir. Tazı Kanyonu gezisi, rafting veya kanyon yürüyüşü yapabilirsiniz. Birden çok kamp hizmet alanı mevcut.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Antalya’nın İbradı ilçesinde yer alan Altınbeşik Milli Parkı Türkiye’deki milli parklar arasında karstik oluşumlar içerin tek milli park. Kamp alanında Altınbeşik Mağarası’nı ziyaret etmek isterseniz standart bir ücret alınıyor. Kamp alanı dışında İbradı Ormana Köyünü ziyaret edebilirsiniz.

33.7B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!