Antalya'da Keşfedilmeyi Bekleyen Saklı Cennetler

Şehrini Tanı24 Şubat 2020
31.2B OKUNMA
Paylaş

Doğası, antik kentleri, tertemiz koyları, gizli kalmış mağaraları ve şelaleleri ile Antalya keşfedilmeyi bekliyor. Hafta sonu tatilinizde nereye gideceğinize karar veremediyseniz listemize mutlaka göz atın.

Dipsiz Göl

Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarında 1702 metre rakımda bulunan Dipsiz Göl, sızıntılarla beslendiği için masmavi suyu ile her mevsim aynı seviyede, aynı berraklıkta görenleri kendine hayran bırakıyor. Doğa harikası fotoğraf tutkunlarının hayran kaldığı bu gölde balık tutabilir, çervesinde piknik yapabilirsiniz. 

 

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Toros Dağları'nın ortasında doğal güzellikleri hiç bozulmamış Karstik bir oluşum. Ahşap yollarını yürüyerek, sizi büyüleyecek şelaleleri görebilir, küçük doğal havuzlarda serin suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Altınbeşik Mağarası

İbradı İlçesi’nin Ürünlü Mahallesi’nde yer alan Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın üçüncü büyük yer altı mağarası olan Altınbeşik Mağarası, son dönemde Antalya turizminin en ilgi çekici merkezlerinden. Dilerseniz Altınbeşik Mağarası çevresinde kamp yapabilirsiniz. 

Side Apollon Tapınağı

Side'de yer alan ve Roma Dönemine ait olan Side Apollon Tapınağı, dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış olup, 1982-1990 yılları arasında yapı restore edilerek yıllar içerisindeki tahribatı giderilmiştir. Tapınak dikdörtgen planlı inşa edilmiştir ve korint başlıklı sütunları bulunmaktadır. Side M.S 3. yy'da kent Hristiyan kentine dönüşmeye başlayınca tapınağın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak üzere sökülmüştür ve günümüzde yeniden restore edilerek yapı korunmaya çalışılmıştır. 

Mavi Mağara

Mavi Mağara Antalya'nı Kaş ilçesinde yer alıyor. Mağara Kaş'a 18 km Kalkana 6 km uzaklıkta. Mağara 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilmiş. Mağara 50 metre uzunluğa, 15 metre yüksekliğe ve 40 metre genişliğe sahip. Odaçık ve kanalların bulunduğu büyük bir mağaradır. İçinde iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşan galeriler var. Adını dış bölümünde bulunan delhizlerden geçen mavi ışıktan alıyor. Canlı çeşitliği çok olduğu için dalmaktan hoşanıyorsanız burayı mutlaka listenize eklemelisiniz.  Mağaraya hergün Kaş ve Kalkan'dan kalkan tekne turları ile ulaşabilirsiniz. 

Sazak ve Ceneviz Koyları

Musa Dağları eteklerinde arka arkaya sıralanmış iki koy Sazak ve Ceneviz. Yeşil ve mavinin biri içine geçişiniz isterseniz tepeye doğru yapacağınız bir doğa yürüyüşü ile izleyebilir, isterseniz tekne turu ile keşfede bilirsiniz. Bu koylara yapacağınız ziyarette nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarını da rahatça gözlemeyebilirsiniz.

Seleukeia Antik Kenti

Manavgat'ta yer alan Seleukeia Antik Kenti, şehir merkezine 12 km mesafede bulunuyor. Farklı bir atmosferi olan Seleukeia Antik Kenti, hamam, iki katlı bir agora ve bir şapel kalıntısına ev sahipliği yapıyor. Değişik mimarisiyle dikkat çeken Seleukeia Antik Kenti, manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

Gökbük Köyü

El değmemiş güzelliği ile doğa ve doğa sporları severlere farklı bir ortam sunan Gökbük'de, dere yatağına paralel başlayan yürüyüş ziyaretçilere çeşitli heyecanlar sunuyor. İlerledikçe kanyona dönüşen dere sularının içinde bir yandan yürünüyor, bir yandan yüzülüyor, bir yandan da uygun yükseklikteki kayalarda uzanarak güneşlenilebilinir. Onlarca küçük göletin ve şelalelerin bulunduğu derede, başka yerlerde görülemeyecek bitki türleri ve kelebekler size eşlik ediyor.

31.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!