Antalya’da Keşfetmeniz Gereken Gizli Cennet: Gazipaşa

Şehrini Tanı18 Temmuz 2020
21.5B OKUNMA
Paylaş

Antalya'nın en doğusundaki ilçesi Gazipaşa, muz ve tropik meyve bahçelerinin hemen bitiminde başlayan bakir koylarıyla ve tarihi ile dikkati çekiyor.

Kaynak: www.antalyakulturturizm.gov.tr

Selinus Antik Kenti

Antik Selinus Kenti Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde yat limanının ve Hacı Musa Çayı’ nın güneybatısındaki denize dirsek gibi uzanan bir tepenin üzerinde ve yamacında yer alıyor. Kentin Akraplü ve Orta Çağ Kalesi tepe üzerinde yer almaktadır. Akrapol içerisinde kilise ve sarnıç günümüze kadar gelmiş önemli yapılardır. Selinus Antik Kenti’nin diğer yapıları sahilde ve yamaçta yer almaktadır. Bu yapılar arasında hamamlar, agoralar, Selçuklu Köşkü, su kemeri ve Nekrapol alanı bulunmaktadır.

Koru Plajı Doğal Havuzlar

Gazipaşa ilçesinin Koru Plajının doğu kesiminde yer alıyor Doğal Havuzlar. Kayalıkları halk arasında “yalı taşı” olarak adlandırılıyor. Koru Plajı caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Akdeniz sahilindeki 17 merkezden birisi. Bu plajın kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip olduğu söyleniyor.

 

Fotoğraf: İlker Fatih Şahiner

Antiocheia ad Cragum Antik Kenti

Gazipaşa’nın 18 km. doğusunda Güney Köyü sınırları içinde yer alıyor Antiochia ad Cragum Antik Kenti. Kent ismini Kommegene Kralı IV.Antiochos’tan alıyor. Kente ait kalıntılar Denize doğru dik inen üç tepe üzerine yayılmış. Roma ve Bizans Dönemlerinde yerleşim görmüş olan Kentte Orta Çağ Kalesi, Agora, Sütunlu cadde, Kilise,Hamam, Anıtsal Kapı, Tapınak,Nekropol alanındaki Anıt Mezarlar ve triconhos görülebilmekte.

Iotape Antik Kenti

Kent adını Kommagene Kralı 4. Antiochus’un (İ.S.38–72) karısı Iotape’den alıyor. Kalıntılar Roma ve Bizans özellikleri taşımakta. Etrafı surlarla çevrili denize doğru uzanan yüksekçe bir burun kentin Akropolü görünümündedir. Akropolün karaya bağlandığı noktada liman caddesi yer almaktadır. Akropolün doğusunda yer alan koyda Hamam, Tapınak, Bazilika ve içerisindeki Hagios Georgios Stratelates’e atfedilen tek nefli küçük kilise görülebilmektedir. Modern yolun kuzeyinde kalan alanda ise Nekropol alanı bulunmaktadır. Nekropoldeki anıt mezarlar yörenin mezar mimarisini yansıtan özgün örneklerdir.

Iotape, Alanya'nın 33 kilometre doğusunda, Gazipaşa yolu üzerinde Akdeniz kıyısındadır.

Delik Deniz ve Kral Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu’nda doğal güzellikler ve tarih burada iç içe yer. Güneyköy Köyünün Nohut Yeri mevkiinde yer alan kalenin sol tarafında yer alıyor. Koylara Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içinden geçilerek gidilmekte. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır.

 

Fotoğraf: Samet Karagöz 

21.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!