Antalya'da Keşfetmeye Değer Yerler

Şehrini Tanı02 Eylül 2021
2.9B OKUNMA
Paylaş

Doğası, tarihi ve kültürel güzellikleriyle Antalya'da mutlaka keşfetmeniz gereken yerleri sizler için hazırladık. 

Alanya Kalesi

Denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde, 13'üncü yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaadin Keykubat tarafından yapılmıştır. 83 kulesi ve 140 burcu bulunan kalede surların uzunluğu 6.5 kilometre. Tarihi dokusu korunan kale içinde yaşam günümüzde de sürüyor. İç Kale'deki sultanın saray kalantıları ile 6'ncı yüzyıldan kalma yonca planlı kilise  önemli tarihi eserler arasında. Kalede; Süleymaniye Camii, Besdesten, Andızlı Cami, Akbeşe Sultan Mescidi, Sitti Zeynep Türbesi ve Bizans dönemi kiliseleri.

Dim Mağarası

Alanya'nın 12 kilometre doğusunda, 1649 metre yüksekliğindeki Cebel-i Reis Dağı'nın yamacında. Türkiye'nin ziyarete açılan ikinci büyük mağrası. Bir milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor. Sarkıt ve dikitlerden oluşan mağranın dip kısmında küçük bir göl var.

Colybrassus

Alanya'nın 30 kilometre kadar kuzeybatısında ve Toroslar'da Roma döneminden kalma bir kent. Çevreye dağılmış durumda çok fazla yazıt var.

Konaklı Plajı

Alanya'da bulanan konaklı plajının uzunluğu 10 kilometreyi buluyor. Su sporları için oldukça ideal bir plaj.

Aşıklar Mağarası

Aşıklar Mağarası Alanya'da tarihi yarım adanın yamacında, iki girişli 75 metre uzunluğunda. Teknenin kayalara yanaşmasının sonrasında kayalara tırmanarak çıkılıyor. Mağaranın Damlataş tarafındaki ağzı, denizden 8 metre kadar yükseklikte ve buradan denize atlanabiliyor.

2.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!