Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken Lezzet Durakları

Şehrini Tanı25 Mayıs 2022
39.5B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da içine girdiğinizde tarihin kokusunu da alacağınız lezzet durakları için listemize göz atın. 

Sizin Antalya’da gitmekten vazgeçemediğiniz lezzet durağı neresi? Bizimle yorumlarda paylaşın. 

Hasan Antalya

Zincirli Han’daki bu lokanta 1946 yılından beri Antalya’nın lezzet duraklarından birisi. Tandır kuyusunda pişirilen kelleyi mutlaka denemelisiniz. Menüsünde şiş köfte ve Antalya’nın meşhur tahinli piyazı da var.
 

 Parlak Restoran

1954 yılından beri Zincirli Han’nın içinde hizmet veren bir başka lezzet durağı Parlak Restoran. Köz ateşinde döne döne pişen lezzetli tavuklarıyla meşhur bu restoran. Menüde bir çok tencere yemeği de var. 
 

Börekçi Tevfik 

Antalya’nın mutlaka denenmesi gereken lezzetlerinden biri serpme börektir. Bu lezzetin ustası hiç şüphesiz Tevfik Ustadır. Yağlı hamuru çeke çeke baklava hamuru gibi açıyor bizce börek siparişlerinizi vermeden bu işlemi izlemelisiniz. Tevfik Usta üç çeşit börek yapıyor; sade, peynirli ve kıymalı.
 

Piyazcı Sami

Antalya'nın piyazı çok özeldir. Üzerine özel hazırlanmış tahinli sos dökülür bu lezzeti tadan kolay kolay vazgeçemez. Bu lezzeti ilk elden yemek isterseniz size Piyazcı Sami'yi öneririz. Sami Bey, Antalya usulü piyazı yapan Tavukçu Muslu Mustafa'nın torunudur. Sami Usta’yı akşama kadar açık bulamazsınız öğleden sonra piyaz bitince Sami Usta kapatıyor. 
 

Paçacı Şaban

1950 yılında Kalekapısı’nda kurulan Paçacı Şaban, şöhretini günümüze kadar devam ettirmiş küçücük bir aile işletmesi. Kalekapısı’ndaki ilk işletmeden sonra mekan Çınaraltı’na taşınmış. Orası yıkılınca Tahılpazarı’ndaki bugünkü yerine gelmiş. 

7 Mehmet

Sadece Antalya'nın değil tüm Türkiye'nin bildiği bir lezzet durağı 7 Mehmet. 1937 yılında kurulmuş olan 7 Mehmet 83 yıldır aynı hizmet kalitesiyle lezzet yolculuğuna devam ediyor. 7 Mehmet'e özel reçetelerle hazırlanan ürünlerde mutlaka Antalya'ya özgü bir dokunuş oluyor. Vedat Milor'un "Türkiye'nin en iyisi olabilir" dediği 7 Mehmet'de oğlak tandır, mumbar dolması, bamya, iç pilavı, piyaz, şiş köfte, kokoreç ve kabak tatlısı tavsiye ediliyor.

Ahmet Efendi/ Antalya Helvacısı Ahmet Efendi

Ahmet Efendi 1960 yılından beri Antalya’da tahin ve helva üreticisi. Buranın en önemli özelliği artık endüstriyelleşmiş bir ürün haline gelen tahin helvasını orijinal tarife bağlı kalarak hiçbir katkı maddesi kullanmadan üretiyor olması.

39.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!