Antalya'da Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Kanyon

Şehrini Tanı06 Temmuz 2023
158.1B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da bilinen turistik mekanların dışında, adını belki de hiç duymadığımız ve keşfedilmeye hazır çok sayıda gizli güzelliğe de sahip. Antalya'da mutlaka görmeniz gereken 7 kanyonu sizler için yazdık.  
Hadi keşfedelim. 
 

1- Sapadere Kanyonu - Alanya

Sapadere Kanyonu Toros Dağları'nın ortasında doğal güzellikleri hiç bozulmamış Karstik bir oluşum. Ahşap yollarını yürüyerek, sizi büyüleyecek şelaleleri görebilir, küçük doğal havuzlarda serin suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız

2- Yeşil Kanyon - Side

Side Yeşil Kanyon’unun da  Oymapınar baraj gölü üzerinde doğal güzelliklere doyamayacağınız muhteşem bir tekne turuna katılabilir, gölün temiz sularında yüzebilirsiniz. Birbirinden güzel yerlerde yüzme molaları ile göl suyunun keyfini çıkarırken, göl manzarası eşliğinde Toros Dağları'nın eşsiz doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. 
Harita bilgisi için buraya tıklayınız. 
 

3- Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ve 4,5 km’lik etabı ile  doğa sporu sevenler için önemli bir yere sahip. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun da önemli bir bölümü Göynük Kanyonu'nun içerisinden geçmektedir. Göynük Kanyonu kamp yapabilmeniz için de uygun bir nokta. 
Harita bilgisi için buraya tıklayınız

4- Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu tam olarak Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı'nın kolu olan Karaçay tarafından oluşturulmuştur. Bu sebeple Antalya'da olarak sayabiliriz. Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 150-600 metre arasında değişiyor. Dördüncü jeolojik zamanda meydana gelen depremler kanyonun oluşumunda önemli bir etken. Saklıkent Kanyonu Milli Park olması sebebi ile doğal güzelliklerini koruyor. Kanyonu isterseniz yürüyerek gezebilir veya jeep safari turları ile bölgeyi keşfedebilirsiniz.


Harita bilgisi için buraya tıklayınız.
 

5- Ahmetler Kanyonu - Manavgat

Ahmetler Kanyonu yüksek duvarları, çağlayanları, düdenleri ve sifonları ile zorlu ama bir o kadarda keyifli bir parkur sunuyor. Aynı zamanda Milli Park olan bu bölgede isterseniz kamp yapabilirsiniz. 


Harita bilgisi için buraya tıklayınız.
 

6- Güver Uçurumu Kanyonu - Döşemealtı

Düzler Çamı Milli Parkı içerisinde yer alan Güver Uçurumu Kanyonu yüzey suyunun karstik araziyi aşındırması ile 1 milyon yıl içerisinde oluşmuştur.  Antalya şehir merkezine çok yakın olan Güver Uçurumu etrafında piknik yapabilir, seyir terasında keyifli manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 


Harita bilgisi için buraya tıklayınız.
 

7- Kesme Boğazı Kanyonu

Kesme Boğazı Kanyonu Antik dönemden günümüze kadar gelen, Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Üç derenin birleştiği kanyonda eski bir Roma köprüsü yer alıyor. Küçük şelaleler ve minik göletler yaratan dere, birçok noktada yüzme imkânı sağlıyor.

Harita bilgisi için buraya tıklayınız

Bonus: Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı hem doğal hem kültürel zenginlikleri ile bu bölgeye tatile gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Köprülü Kanyon Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır. 

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

158.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!