Antalya'da Mutlaka Görmeniz Gereken Bir Doğa Harikası: Sapadere Kanyonu

Şehrini Tanı30 Mayıs 2022
2.8B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da mutalaka görmeniz gereken bir doğa harikası: Sapadere Kanyonu. 


Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın. Tarihi eserlere zarar vermeyin.

1

Sapadere Kanyonu, 750 metre uzunluğunda olup yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahiptir. Sapadere Çayı'nın çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde inşa edilen mesire yeri, kır gazinosu gibi yatırımlar ile kanyon görülmeye değer bir turizm alanı haline getirilmiştir. 
 

2

Alanya’ya 40 kilometre, Antalya Hava Limanı’na 175 kilometre uzaklıkta olan Sapadere Kanyonu'na Alanya-Gazipaşa karayolundan Demirtaş Kasabası'na giden asfalt yol ile rahatlıkla ulaşabilmektedir. 

3

Sapadere Kanyonu girişinden yaklaşık 300 metre içeride görülmeye değer bir şelale ve bu şelalenin döküldüğü yerde ahşap ve çelik yapı malzemesi kullanılarak oluşturulmuş, çevreye zarar vermeyecek ve gerektiğinde kaldırılabilecek şekilde inşa edilmiş bir platform bulunmaktadır.

4

Yaylalardaki karlardan eriyerek gelen buz gibi sularda yetişen alabalıklardan yemeyi unutmayın. Su kenarına kurulu çardaklarda temiz orman havasını teneffüs ederken şehrin stresinin ve gürültüsünün uzaklaşmak da mümkün olmaktadır.

5

Sapadere Kanyonu’na gidildiğinde, Sapadere Köyü içerisindeki su değirmenini, ipek dokuma atölyesini görmeden dönülmemelidir.

Sapadere Kanyonu Giriş Ücreti

Antalya’nın Alanya İlçesi’ne bağlı Sapadere Köyü sınırları içersinde buluna Her gün ziyaret edilebilen kanyonun giriş ücreti ise 15 TL gibi cüzi bir ücrettir. 

2.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!