Antalya'da Mutlaka Görmeniz Gereken Ücretsiz Müzeler

Şehrini Tanı05 Mayıs 2023
10.1B OKUNMA
Paylaş

Kültürel birçok noktaya ev sahipliği yapan Antalya’nın birçok ücretsiz müzeye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Birçok farklı gezi rotasının yanı sıra şehir merkezlerinden de rahatlıkla ulaşabileceğiniz, hiçbir ücret ödemeden tarihi ve kültürel gezilerinize ekleyebileceğiniz 8 müzeyi listeledik.

 

Alanya Atatürk Evi

Alanya ilçesinde bulunan müze, Mustafa Kemal Atatürk'ün Ege Vapuru’yla 18 Şubat 1935'te Alanya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir süre kaldığı evdir. Ev, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı'na bağışlanarak 1987 yılında müze haline getirilmiştir. 1987 yılında açılan ve Şekerhane Mahallesi’nde bulunan müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Atatürk Evi

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi Muratpaşa ilçesinde bulunan Atatürk Caddesi üzerinde bulunuyor. Atatürk’ün 6-11 Mart 1930 tarihlerinde Antalya ziyaretinde kaldığı ve daha sonra müzeye dönüştürülen evdir. 1984 Yılında ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş fakat Ev, şehrin yeni imar planına uymadığı için yıkılarak biraz daha geri çekilerek yeniden yaptırılmıştır. Gezerken Atatürk’e özel dikilmiş ve Atatürk’ün giydiği kıyafetleri görebilirken geçmişten günümüze kullanılan Türk paralarını da inceleyebilirsiniz. 1986 tarihinde açılan müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 8.30-19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Etnografya müzesi

Antalya şehir merkezinde, Kaleiçi bölgesinde bulunan Etnografya Müzesi, alt ve üst konak olarak iki ayrı konsept ile Osmanlı Dönemi mimari özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Türk-İslam Eserleri ve Osmanlı Dönemi olarak ayrılan iki konak dönemin yaşantısını gözler önüne sermektedir. Şehir merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz müzeye yaz dönemi (15 Nisan – 2 Ekim): 08:30 – 19:30 kış dönemi (3 Ekim – 14 Nisan): 08:30 – 17:30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Syedra Antik Kenti

Alanya-Gazipaşa karayoluna 20 km uzaklıkta olan Seki Köyü’nde bulunan Syedra Antik Kenti eşsiz bir deniz manzarasına sahip. Anıtsal kapısından giriş yapılan kentin içerisinde doğal kaynaklardan beslenen sıvalı sarnıçlar, içinde bulunan mağarada doğal kayaya oyulmuş nişin çevresindeki freskoları görebilirken, kentin doğusuna yöneldiğimizde bulunan en büyük kalıntı olan hamam ile karşılaşıyor, gezerken yer yer mozaik kalıntılarını da görebiliyoruz.

Antalya Arykanda Ören Yeri

Finike ilçesi yakınlarındaki Likya antik kent, Elmalı-Finike karayolunun tam yarısında bulunan Arifköy’ünde bulunan bir ören yeridir. Likya dilinde ‘yüksek kayalığın yanındaki yer’ anlamına gelen Arykanda isimli kent, Şahinkaya diye bilinen sarp bir kaya yüzeyinin dibinden başlayan, güneye eğimli arazi üzerinde yer almaktadır. İçerisinde gözetleme kulesi, ticaret agorası, Helios Tapınağı, meclis binası, arşiv yapı, Sebastion kutsal evi, mağara mezarlar ve su sarnıcı gibi bölümleri bulunan kent kat kat teraslara kurulmuştur. Şehrin en ilginç kalıntılarından bir diğeri de Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerde, kayalığın yüzündeki su yollarıdır.

Antalya Elmalı Müzesi

1941 yılında inşaa edilen eski hükümet konağı yeniden düzenlenerek oluşturulan Elmalı Müzesi’nde bölgenin tarihini aydınlatan çok önemli arkeolojik eserler sergilenmektedir. Elmalı Müzesi üç tanesi zeminde, sekiz tanesi birinci katta olmak üzere 11 adet teşhir salonu bulunmaktadır. Elmalı ilçe merkezinde bulunan müzeye karayolu üzerinden tabelaları takip ederek özel aracınızla ya da Antalya otogarından Elmalı yönüne hareket eden otobüs ve minibüslerle ulaşımı sağlayıp Likya ve Roma şehir sikkelerini görebilir, Karataş Semayük mezarlık alanında bulunmuş küp mezarları inceleyebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya ilçesinde bulunan müze içinde 14 kapalı, bir açık teşhir salonu bulunduruyor. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getiren  Tunç, Urartu, Frig ve Lidya önemlerine ait eserler ve çevreden o güne kadar toplanan eserler ile 1967 yılında açılmıştır. Şehir içi ulaşımla kolayca ziyaret edebileceğiniz müzedeki en önemli eser ise dramatik öyküsü ile bilinen Herakles’in heykelidir. M.S. 2yy.’a tarihlenen bronz döküm Herakles Heykeli müzenin ayrı bir salonunda sergilenmektedir. Müze bahçesinde bulunan Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserlerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk-İslam Eserleri’nin de bulunduğu Alanya Arkeoloji Müzesi’ni Dini bayramların ilk günü dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Side Apollon – Athena Tapınağı

Adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olan bilinen Side’nin baş tanrılarından Apollon’dan alan Apollon Tapınağı, Roma barışı olarak bilinen dönemde inşaa edilen iki tapınaktan biridir. Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde yaptırılan tapınağın büyük sütunlarından birkaçı restore edilip yerlerine konmuştur. Side’nin tarihi dokusunu koruyan sokaklarından sahile açılan noktada hemen solunuzda kalan büyüleyici yapı M.S. 1500 yıllarına dayanan Antalya’nın görülmeye değer en güzel kültürel miraslardan biridir.

10.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!