Antalya’da Nerede Ne Yenir?

Şehrini Tanı10 Nisan 2023
14.4B OKUNMA
Paylaş

Antalya’nın pek çok meşhur yiyeceği var peki hangisi nerede yenir? Gelin birlikte sizler için hazırladığımız listede piyazdan, yanıksı dondurmaya ne nerede yenir bir bakalım...

Piyaz – Meşhur Tarihi Piyazcı Sami

Birçok insanın bildiği ama yerli Antalya hakkının bir çoğunluğunun haberinin bile olmadığı yer Piyazcı Sami... sadece piyaz mı yapıyor köfte yok mu dediğiniz duyar gibiyiz. Piyaz’ın kadim dostu köfte de var elbette ama esas olayı köfte değil, piyaz bu tarihi lokantanın. 1920’li yıllardan beri babadan oğula geçen bir efsane. Şimdiler de Sami Bey’in oğlu Recep Anaç’ın işlettiği Piyazcı Sami’de 100 yıllık bir tarih ile yapılıyor piyaz.

Köfte – Şişçi Ramazan

Antalya’nın en sevilen yerlerinden biri olan Şişçi Ramazan sade ve gösterişten uzak bir mekan olmasıyla karşımıza çıkıyor. Merkezi lokasyonu ile Antalya’da köfte yemek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken lokantalardan bir tanesi. Harika köftesi, altındaki pidesi yanında közlenmiş biberi ve soğanıyla birlikte bir bütün oluşturuyor.

Kabak Tatlısı – Volkan Şişçi Kadir’in Yeri

Sebze meyve halinin içinde bulunan bir esnaf lokantası Volkan Şişçi Kadir’in Yeri. Ünü Antalya’yı da aşan bu lokanta Vedat Milor’ün de aralarında bulunduğu birçok ünlü şefin de severek geldiği yerlerden biri. Kabak Tatlısı’nı Antalya usulü ile hakkını vererek yiyebileceğiniz en iyi lokantalardan biri. Tahin ve cevizin yanında gelişi ile arzunuza göre yediğiniz tatlınızın yanına birde sıcacık çayınız eşlik ediyor.

Yanıksı Dondurma – Akdeniz Dondurma

Eskiden Maltız Keçisi sütüyle yapılan dondurma ne kadar dikkat edilirse edilsin yağlı olduğu için biraz yanardı ve bu yüzden Antalya’da yapılan dondurmalarda hep yanıksı bir tat olduğu için ortaya çıktı Yanıksı Dondurma.  Seveni de sevmeyeni de oldukça fazla olan yanıksı dondurma Antalya’da 1961 yılında Davut Kama tarafından kurulan Akdeniz Dondurma ile şimdilerde 12’ye varan şubesiyle Antalya’nın her noktasına ‘yanıksı dondurma’ lezzetini ulaştırıyor.  

Serpme Börek – Börekçi Tevfik

Serpme börek için hiç şüphesiz ki herkesin aklına gelen tek bir yer var. Börekçi Tevfik. 85 yıllık tecrübesi ile Vidat Milor’dan da tam not alan Tevfik Usta, adını da elde savurarak açılmasından alan serpme böreklerini küçük bir tezgahta gözünüzün önünde hazırlıyor.

Tandır - 7 Mehmet

Damağının olağanüstü olduğunu düşündüğüm bir yabancı arkadaşım Türkiye’ye geldi ve onu tek bir lokantaya götürme şansım var diyelim. Nereyi seçerim? 7 Mehmet.’ Diyor Vedat Milor 7 Mehmet için. 1937 yılından günümüze kadar deden toruna mirasını geliştirerek sürdürüyor. Menüsünü mevsimsel olarak düzenleyen 7 Mehmet Tandır için de mevsimine göre kuzu ya da oğlak eti kullanarak yapıyorlar. Eşsiz Akdeniz manzarası eşliğinde yediğiniz yemeğinizin tadı manzara ile daha da artarken tereyağlı bademli iç pilavı ile servis edilen tandır eti sonrasında çayınızın yanında bademli keşkül söylemeyi de unutmayın.

14.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!