Antalya'da Tarihle İç İçe Sizi Büyüleyici Bir Yolculuğa Çıkaracak Yerler

Şehrini Tanı05 Mayıs 2023
8.3B OKUNMA
Paylaş

Dünya turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan turizmin başkenti Antalya'da, tarihle iç içe sizi büyüleyici bir yolculuğa çıkaracak yerler.

Xanthos

Tarih boyunca hep cesaretleriyle anıldılar Xanthoslular, özgürlüklerine öylesine düşkünlerdi ki tek endişeleri bir gün esir düşmek olmuş hep. Esaret korkuları akıl almaz bir gelenek benimsemelerine neden olmuş; kentin en iyi ailelerinden seçilen küçük bir grup başka şehirlere gönderilir, ta ki bir gün ‘topluca ölüm’ haberi gelene kadar. Halk esir düştüğünde topluca intiharı seçiyor; o küçük grup şehre geri dönüp şehri yeniden kuruyor. Xanthos halkı iki defa toplu intihar etmiş  ve kent yeniden kurulmuş. Likya tarih sayfalarına, ‘cumhuriyet yönetimi uygulayan ilk ülke’ olarak da geçiyor. İ.Ö 300’lü yıllarda, bölgedeki  23 kent bir birlik kurarak  demokratik bir yönetim benimsemiş ve İ.Ö 2’inci yüzyılda  Xanthos’u başkent seçmişler. Bölgenin en önemli kararları bu kentte alınmış. Persler, Romalılar, Bizanslılar hepsi bir şeyler eklemiş bu kente. Surlar, tiyatrolar, anıtlar, mozaikler, su yolları...

Termessos

Yontma Taş Devri’nden başlayıp, Likya’ya, Selçuklu ve Osmanlılara uzanan bir tarihe sahip Termesos.  Güllük Dağı’nın yamaçlarına yaslanan bu antik kent Büyük İskender’in deyişiyle ‘Kartal Yuvası...’ Termesos,  Likya topraklarından  biraz uzakta, Pamfilya sınırları içinde kalıyor. Termessos’u yazan tarihçiler kentin 300 yıllık ömrünün 5’inci yüzyılda son bulduğunu söylüyor. Sayısız kaya mezarları, lahitler ve atı şaha kalkmış  Komutan Alektas’a kabartmasını görebilirsiniz.

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti'nin kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru, hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları yer alıyor. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma onarımlı küçük tiyatro oldukça harap olup, girişin bir yanı iyi korunmuş durumda. 

Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti Pisidya Bölgesi’nin önemli kentlerindendir. Yöre M.Ö. 547 Pers istilası öncesinde Lidya Krallığı’na bağlıydı. M.Ö. 334’te Makedonyalı İskender gelene kadar da Pers egemenliği altında olmuş; İskender’e zorluk çıkarmayışının ödülünü ise Helenistik Dönem’de (M.Ö.330 - M.S.30) bağımsızlık kazanarak almıştır. En parlak zamanını Roma Dönemi’nde yaşamıştır.  Günümüze ulaşan en sağlam yapı M.S. 3'üncü yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel...

Selge aynı zamanda bir çok endemik canlı türünü barındıran ormanları, doğa harikası bir jeolojik oluşuma sahip kanyonları, peyzaj değeri yüksek bir rekreasyon alanı olan Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde kalmaktadır.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Günümüz kalıntılarını, akropolün güney eteğinde yer alan tiyatro ile her iki yanında yer alan kaya mezarları oluşturur. Tiyatronun hemen iki yanında, kabartmalı veya düz kaya mezarları yer alır. Likyalıların ahşap ev mimarisinin kaya mezarlarına en iyi uyarlanmış örnekleri olan Myra mezarlarının içinde, ölüyü ve yakınlarını betimleyen kabartmalı mezar en ilginç örneklerden biridir. 

8.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!