Antalya’nın En İyi 7 Börekçisi

Şehrini Tanı29 Kasım 2019
86.7B OKUNMA
Paylaş

Sabah kahvaltılarımızın kadim dostu, misafir ziyaretlerinin vazgeçilmezidir börek. Hele bir de el açması oldu mu, tadına doyum olmaz. Kilo alma korkularını da hiç eder.  Serpme böreği, talaş böreği, Adana usulü su böreği... Antalya'da bu enfes lezzetleri yiyebileceğiniz en iyi 7 börekçisini yazdık. Afiyet olsun...

1-Börekçi Tevfik

Güzel bir güne güzel bir kahvaltı ile başlamak gerekir. Bunun için Antalya’nın meşhur serpme böreğinin adı olan Börekçi Tevfik ustaya gitmelisiniz. 85 yıllık tecrübesi ile Börekçi Tevfik usta börekleri gözünüzün önünde hazırlanıyor. Üstelik Vedat Milor’dan da tam not almış bir mekan.

 

2- Fıtır Börek

Lara’da Fener Mahallesi’nde yeni açılan Fıtır Börek, ismini yüzlerce yıllık bir hikayeden alıyor. Elmalı Değirmeni Meşhur Antalya Serpme Börekçisi’nden de tanıdığımız Ali Usta; fıtır kelimesinin açmak anlamına geldiğini ve eskiden ramazanlarda orucun börek ile açıldığının bilgisini veriyor. Fıtır Börek isminin de buradan geldiğini söyleyen Ali Usta, eskiden Antalya’da düğünlerde, bayramlarda ve mevlitlerde fıtır börek ikram edildiğini anlatıyor. O dönemde dünyanın en lezzetli ikramı niyetine sunulan fıtır börek, neredeyse tüm Antalya’nın serpme börek olarak bildiği böreğin de gerçek adı.
Konyaaltı’ndaki lezzetini Lara’ya da taşıyan Ali Usta, adeta bir şov edasında hazırladığı börekleri ile hem göze hem de damağa hitap eden çıtır çıtır lezzetler hazırlıyor. Peynirli, kıymalı, patatesli ve ıspanaklı gibi bildiğimiz fıtır börek çeşitlerinin yanı sıra tahinli, çikolatalı, yaban mersinli gibi birçok farklı börek çeşidini deneyebileceğiniz Fıtır Börek’e mutlaka uğrayın.

3- Zamora

1976'dan beri menüsüne talaş böreğini eklenmiş. Ustalıkla hazırlanan talaş böreği, lezzetiyle ana yemekleri bile geride bırakıp bütün ilgileri üzerine toplamaya aday. 

4- Üstün Börek

Baklava kadar ince açılmış ve çıtır çıtır, üç yöresel peynir ve bol tereyağlı ile hazırlanan Adana usulü börek yapıyorlar. Kahvaltılarınızvazgeçilmezi olmaya aday. 

5- Levent Börekçilik

Sabahın erken saatlerinde yola düşmenin en güzel sebeplerinden biridir börek Levent Börekçilik sabah kahvaltınıza eşlik etmek için ideal. Tepsilerin görünümü bile insanın ağzınızı sulandırıyor. Kızartmakta yanmak arasında bir renge sahip olan kıtır kıtır üst katmanın altında bol peynirli veya kıymalı tepsi böreği. Tepsileri çabuk boşalıyor bizden söylemesi. 

6- Enfes Börek

7- Göçmen Börekçisi

Börekler siz sipariş verdiğiniz anda hazırlanıyor ve önünüze sıcacık, taptaze bir şekilde geliyor. Her biri tek tek özenle açılan böreklerin lezzetine doyamayıp tekrar ziyaret edeceğiniz bir mekan.

86.7B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!