Antalya'nın En İyi Yürüyüş Rotaları (Antalya'nın En İyi Trekking Rotaları)

Şehrini Tanı10 Nisan 2023
7.1B OKUNMA
Paylaş

Antalya’da havalar yürüyüş yapmak için en uygun zamanlarındayken, hem manzarasının tadını çıkarabileceğiniz hem de bol oksijen ve temiz hava alabileceğiniz, doğal güzelliklerin tadına vararak hafta sonunuzu renklendirecek ve sizi harekete geçirecek yürüyüş rotalarını sizler için derledik.

Gelidonya Feneri

İsmini, Likya dilinde kırlangıç anlamına gelen "kaledonya" kelimesinden alan Gelidonya Feneri, bölgeye göç eden kırlangıçlar neticesinde sahip olmuş bu ada. Kumluca, Karagöz ve Adrasan arasında bulunan Gelidonya Feneri, Adrasan’ın merkezine ve Karagöz’e 8 kilometre mesafede kalıyor. Taşlık Burnu’nda yer alan Gelidonya Fener’i 227 metre yükseklikte ve denizden 3 kilometre içerde yer alıyor. Antik dönemden itibaren pek çok deniz kazasının gerçekleştiği bir noktada yer alan Gelidonya Feneri, denizciler tarafından "Beş Adalar" olarak da isimlendiriliyor. Yürüyüş parkuru olarak orta-kolay seviyede olduğu söylenen parkur 2 ya da 2,5 saat sürüyor, başlarken yanınıza mutlaka su almanızı öneriyoruz çünkü yol üzerinde su bulunması neredeyse imkansız.

Melas Kervan Yolu

Ülkemizin en beğenilen uzun soluklu yürüyüş rotaları arısına giren Kervan Yolları; Melas Vadisinin ve Toroslar’ın doğal güzellilerinin arasından geçmektedir. Oldukça zorlu etapların bulunduğu Melas Kervan Yolu’nu yürümek isteyenler, üç başlangıç noktasından birine; Akseki, Manavgat, ya da Seydişehir ilçelerine ulaşmak durumunda. Seydişehir ilçesi Konya merkeze 90, Antalya merkeze ise 214 kilometre mesafede yer alıyor. Antalya merkez Manavgat ilçesine 78, Akseki ilçesine ise 152 kilometre uzaklıkta. Seydişehir, Tınaztepe Mağaraları, Akseki, Düğmeli Evler, Altınbeşik Mağarası, Oymapınar Baraj Gölü, Manavgat Çağlayanı gibi noktaları da Melas Kervan Yolu boyunca mutlaka görmeniz gereken gezi noktaları olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Adam Kayalar

Manavgat Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda, St. Paul yolu üzerindeki Selge Antik Kenti Psidia’da bulunan Adam Kayalar, boyları 10 ile 70 metre arasında değişen ve şekil olarak da ayakta duran insanları andırdığı için ‘Adam Kayalar’ olarak adlandırılan ‘konglomera’ kayalar sonbahar renklerine bürünen muhteşem orman manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. 1250 rakımdaki Selge Antik Kenti ile kestanelik arasındaki servi, ceviz ve kestane ağaçları arasında yükselen görüntüleriyle her mevsim doğa severlerin ziyaret ettiği Adam Kayalar’ı ziyaret edip yürüyüş yapmak için en uygun zamandayız.

Üçoluk Yaylası

Kemer’den yaklaşık 37 km mesafede ve 1.500 m yükseklikte bulunan Üçoluk Yaylası, muhteşem doğal güzellikleri ve sedir ağaçlarıyla birlikte kamp tutkunları ve yürüyüş yapacak doğa severler için oldukça ideal bir yerdir. Flora ve fauna açısından oldukça zengin bir alan içerisinde bulunan eski yayla evleri, sedir ve ardıç ağaçları ile bütünleşerek, ziyaretçilerine muhteşem doğal güzellikler sunuyor. Antalya'nın tabiatına eşlik eden Üçoluk Yaylası, yeşil mi yeşil doğasında adeta gökyüzüyle buluşturuyor misafirlerini. Oksijen dolu havasıyla ve huzurlu atmosferiyle tatiliniz sırasında zaman ayırmanızı önerdiğimiz Üçoluk Yaylası’nda elektik ve telefon gibi alt yapı hizmetleri bulunmamaktadır. Bölge kamp ve trekking için gelenlere ev sahipliği yapar daha çok. Eğer kamp tutkunuysanız bu bölge kesinlikle tam size göre… Köy yerleşim olarak batı Torosların eteklerinde yer almaktadır. Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetleri olmayan yayladaki basit yayla evleri, sedir, çam ve çınar ağaçları ile bütünleşmiştir ve muhteşem doğal güzellikler sunmakta.

7.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!