Antalya'nın Sanat Şehri Olduğunun 7 Kanıtı

Şehrini Tanı13 Ağustos 2018
577 OKUNMA
Paylaş

Antalya için turizmin başkenti, eğlencenin kalbi gibi birçok yakıştırma yapılıyor. Bunların yanı sıra azımsanmayacak bir sanatsal yanı da var. İşte Antalya'nın sanat şehri olduğuna dair 7 kanıt.

1- Antalya Kültür Sanat

Şehrin tam kalbinde olduğu için sanata ulaşmak artık çok kolay. Andy Warhol, Picasso, Ara Güler gibi değerli sanatçıların eserlerine yer veren sergileri ile AKS önemli bir sanat durağı. Sergilerinin yanında çocuklara sanat aşkı aşılamak için bir çok atölye eğitimi de veriyor. Yeni sezon hazırlıklarını 4 Eylül'de tamamlayacak olan AKS sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

2- Uluslararası Antalya Film Festivali

Bu yıl 55’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali Antalya’nın ev sahipliği yaptığı Türkiye’nin en önemli film festivallerinden biridir. Birbirinden başarılı filmlerin gösteriminin yanı sıra bu yıl usta yönetmen Bela Tarr kendi seçeceği 10 yönetmenle kişisel bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

3- Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde bu yıl 9’uncusu düzenlenen festivalde Türkiye’den 6, yurtdışından 5 tiyatro topluluğu 11 farklı oyun sergiledi. Her ülkenin birbirinden renkli kültürlerini tanımak için tiyatrodan daha iyi bir fırsat bulamazsınız.

4- Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali  4-20 Eylül tarihleri arasında Aspendos’ta izleyicileriyle buluşacak. Aspendos’un tarihi yapısında opera ve bale izlemenin tadı bambaşka oluyor.

5- Uluslararası Antalya Piyano Festivali

Bu yıl 19'uncusu düzenlenecek olan festival 1-9 Eylül arasında Atatürk Kültür Merkezi'nde kapılarını açıyor. Birbirinden değerli sanatçılarının yanında Genç Yetenekler Piyano Yarışması için genç piyanistleri bekliyor.

6- Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali

Geçtiğimiz yıl 16’ncısı düzenlenen festival yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla son derece coşkuluydu. Gün Batımı Konserleri kapsamında Side Limanı’na kurulan sahnede dünyanın dört bir yanından sanatçılar Antik Kent’in tarihi dokusu içinde müzikseverlerle buluştu.

7- Antalya Müzesi

1922 yılında 1 . Dünya Savaşı’ndan sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması için Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur. Arkeolojik zenginliklere sahip eşsiz bir açıkhava müzesidir. 1988 yılında ‘’Avrupa Konseyi Yılın Müzesi’’ ödülüne layık görülmüştür. Şehrin her yerinden kolay ulaşım sağlayabileceğiniz müzeye hala gitmediyseniz en kısa zamanda gitmenizi öneriyoruz.

Bonus! Akra Caz Festivali

Dünyaca ünlü caz müziğin ustalarının bir araya geldiği Akra Caz Festivali’nin ilki Akra Barut Otel’in bahçesine kurulan açık hava sahnesinde düzenlendi. Çok ilgi gören festival Antalya’ya yeni bir soluk getirdi.

577 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!