Aslında Yanlış Bildiğimiz 7 Antalya Gerçeği

Şehrini Tanı31 Aralık 2020
19.4B OKUNMA
Paylaş

Bu yazıyı yazarken biz de çoğu şeyden emin olamadık, tekrar araştırdık. Bakalım Antalya’ya dair aşağıdaki listeden siz kaç tanesini doğru biliyorsunuz? 

1- Mazı Dağı - Masa Dağı

Antalya’da sırf farklı yerleri gezmek için dolmuşa binen gezginlerdeniz biz. Ama dikkatimizi çeken bazı otobüslerde Mazı Dağı yazarken bazılarında Masa Dağı yazması oldu. İki farklı yere gideceğim diye heveslenmeyin. Yolun sonu her türlü Masa Dağı’na çıkıyor. Yani Mazı Dağı diye bir dağ yok, zaten ortada dağ da yok. Dolmuş şoförü amcaya Masa Dağı’na gidicem diye sorduğunuzda ‘Bu otobüs Mazı Dağı’na gidiyor.’’ diye bir cevap alırsanız umutsuzluğa kapılmayın doğru yerdesiniz. 

 

via GIPHY

2- Dedeman

Dedeman’da buluşalım! diye diye yıllardır Dedeman’ın semt olduğuna inandırdılar hepimizi. Kargo vb. siparişlerde hep semt seçeneklerinde Dedeman’ı aradı gözlerimiz ama bulamadık. Mecburen Muratpaşa’yı seçtik. Meğer Dedeman sadece bir hotel adıymış, biz onu semt yapmışız gözümüzde. Vefanın sadece semt adı olduğu gibi bile değil yani.  Neyse hotel kapandı Akra Hotels oldu ama biz hala içimizde onu bir semt olarak yaşatmaya devam edeceğiz.

via GIPHY

3- Karaoğlan Parkı? Karaalioğlu Parkı? Karaalioğlan Parkı? Karaoğlu Parkı?

Sizin de beyin yandı değil mi? Şu parkın adını iki sefer üst üste doğru söylesek adak keseceğiz kent olarak. Işıklardaki Park de geç demeyi çok isterdik ama onun gerçek adı Karaalioğlu Parkı arkadaş, öyle koymuşlar biz mi değiştirelim. Ali diye biri var yani ismi yok etmeyelim lütfen. Hem içinden 40 kere tekrarlayınca oluyormuş. Karaalioğlu Parkı, Karaalioğlu Parkı, Karaalioğlu Parkı...

Not: Yazıyı yazarken bile Karaoğlan Parkı diye yazmışız sonradan sildik :)

via GIPHY

4- Konyaaltı Caddesi

Şimdi sizin kafanızda iki tane soru işareti var. 1) Tek a ile mi yoksa çift a ile mi yazılıyor? 2) Konyaaltı Caddesi gerçekten Konyaaltı’nda mı? Adından dolayı en çok karıştırılan yerlerden biridir Konyaaltı Caddesi. Türkçe’nin harf düşmesi olayı sayesinde bir zamanlar tek a ile yani Konyaltı Caddesi diye yazımı türese de doğrusu Konyaaltı Caddesidir. Ayrıca üzgünüz  Konyaaltı Caddesi adı gibi Konyaaltı’nda değil. Baya baya Muratpaşa’ya bağlı. O yüzden arkadaşınızı Konyaaltı Caddesi’nde buluşalım deyip de Sea Life taraflarına göndermeyiniz. Kulaklarınız çınlar. 

via GIPHY

5- Meydan

Antalya’da Kaç Tane Meydan Var? Hemen söyleyelim: ÜÇ. Cumhuriyet Meydanı var en bilinen hani şu su gösterilerinin yapıldığı. Asıl Meydan var, hani şu tüm dolmuşların ve AntRay’ın toplandığı. Bir de Meydan Kavağı var. Perge ve Aspendos Bulvarı arasında kalan. O yüzden burada gideceğiniz yeri doğru telaffuz etmek çok önemli. Biz çok turist gördük gece vakti dolmuş şoförüne ‘Meydan’ deyip, Kaleiçi’ni gezmek isterken hayal kırıklığıyla dolmuşçuların arasına inen. 

via GIPHY

6- Kesik Minare (Korkut Camii )

Bu gece Kesik’te toplanıp içicez, bedava müzik de var hem. İyi ama minarenin üstü yok diye Kesik Minare koymak zorunda mıydık koskoca Korkut Camii’nin adını? ‘Minareyi çalan kılıfını hazırlar’ esprisini yapmak istemezdik ama durum gerçekten öyle. İşin doğrusu ise; MS. V. yüzyılda antik bir tapınak üzerine yapılmış Panaghia kilisesi iken, II.Beyazid’ın oğlu Sultan Korkud tarafından camiye çevrilmiş ve yapıya bir minare eklenmiştir. Minarenin ağaç kısmı XIX. yüzyılda çıkan bir yangında yanmış ve o zamandan beri Kesik Minare adı ile anılmaya başlanmıştır.

O zamanlar bir tarihi eser yandığında gayet masum karşılarmış insanlar. Ama şimdilerde yanarsa sorgularız!

 

via GIPHY

7- Üçkapılar

Asıl adı Hadrian Kapısı. Bazı kaynaklarda adı Mermer Kapı olarak da geçiyor. Anlayacağınız kayıtlarda bir tek Üç Kapılar olarak geçmiyor. Zaten başına çoğul olan üç kelimesini koyduktan sonra neden Kapı’ya da -ler takısı eklemişiz ki? ‘Üç Kapı’ olsa kayıtlara geçerdiler belki :)

via GIPHY

19.4B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!