Bisiklet Tutkunlarının Çok Seveceği Antalya'daki 7 Bisiklet Rotası

Şehrini Tanı01 Mart 2019
16.7B OKUNMA
Paylaş

Sporcular başımızın tacı, onları unutmadık elbet. Yalnız burada güzel güzel şeyler yazmak yerine uyarıya yer vermek istiyoruz: Gerekli önlemleri almadan ( Kask, eldiven, yedek lastik, yama takımı, ön-arka ışık) yola çıkmamanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz. Haydi şimdi bütün önlemlerini al, bisikletine bin ve #şehrinitanı

Kaynak: www.bisikletrotalari.com

1-Kocain Mağarası

Son birkaç kilometreye kadar asfalt olan yolda eğim fazlalığı nedeniyle ilerlemek normalden daha fazla enerji harcatıyor. Asfalt yoldan sonraki patika yol için uygun olan sadece dağ bisikletidir. Her ne kadar zor bir parkur olsa da yolda göreceğiniz güzellikler size yorgunluğunuzu unutturacak. Toplamda 110 km olan parkurda bisikletle çıkılan maksimum rakım 850 metredir.

Zor Parkur

2-Geyikbayırı -Çağlarca -Trabenna Antik Kenti

Geyikbayırı bölgesi; bisiklet, kaya tırmanışı, dağcılık, trekking gibi pek çok doğa sporu için elverişli olması sebebiyle bünyesinde bir çok rota barındırmaktadır. Görsel güzelliği, doğası ve konumu itibariyle çoğunluğu yabancılar olmak üzere binlerce turistin uğrak yerlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Toplamda 65 km olan bu parkurun bisikletle çıkılan maksimum rakım seviyesi 820 metredir.

Zor Parkur 

 

3-Altınbeşik Mağarası – Eynif Ovası –Ürünlü

Altınbeşik Mağarası 1966 yılında Oymapınar Barajı ile ilgili yapılan araştırmalar sırasında bulunmuştur. Adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesinden alan mağara Türkiye’nin en büyük, Dünyanın 3. büyük mağarasıdır. İçerisinde büyük kütlelerde su bulunmakta olup, yapılan boyama deneyi ile yer altından Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ilk giriş bölümü 200 metre uzunlukta olup, yapılan ışıklandırma sayesinde, içerisinde ki yer altı gölünde botla gezinti yapılabilmektedir. Bot ile biraz ilerledikten sonra şahane güzellikte ki traverten  oluşumları görülebilmektedir. Gölün derinliği, mağaranın devasa büyüklüğü ve seslerin yankılanması ilk başlarda ürkütse de, ilerledikçe karşılaşılan güzellikler insanı büyülemektedir. Sadece dağ bisikleti için uygun olan parkurda toplam mesafe 50 km olup bisikletle çıkılan maksimum rakım 1370 metredir.

Çok Zor Parkur

 

4-Silyon Antik Kenti

Konumu dolayısıyla bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan şehrimizde adı pek de duyulmayan Silyon Antik Kenti’de rotalarımız arasında. 80 km olan parkur, her türlü bisiklete uygundur. Bisikletle çıkılan maksimum rakım 70 metredir.

Kolay Parkur

5-Beldibi - Kemer – Phaselis

Antalya’nın en güzel koylarından biri; aynı zamanda ören yeri olan Phaselis var rotamızda. Tarihle yeşilin, yeşille mavinin en güzel buluşması desek abartmış olmayız. Toplamda 115 km olan parkurda bisikletle çıkılan maksimum rakım 87 metredir.

Kolay Parkur

 

6-Gökdere

Gökdere Suyu kenarından ilerleyen bu parkur, bisiklet sürmeye yeni başlayanlar için uygun bir parkurdur. Toplam mesafesi 38 km olan parkurda bisikletle çıkılan maksimum rakım 1190 metredir.

Kolay Parkur

 

7-Lara-Konyaaltı Bisiklet Yolu

‘Ben Akdeniz insanıyım deniz görmeden yapamam’ diyenleri buraya alabilir miyiz ? Lara sahilden başlayıp Konyaaltı’na kadar ilerleyen, biraz denizli, biraz bisikletli, biraz şehirli güzel bir bisiklet yolumuz var. Toplam mesafe 14 kilometredir.

Çok Kolay Parkur

16.7B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!