Bu Yaz Antalya'da Çok Fazla Duyacağınız 7 Cümle

Şehrini Tanı25 Temmuz 2019
4.3B OKUNMA
Paylaş

Cehennem sıcaklarında bazen devreler yanıyor bu şehirde. Böyle kendimizden geçiyoruz. Ne dediğimizi bilemiyoruz. Ama en çok bu lafları söylüyoruz değil mi? 

Ya ben bu lafı da çok kullanıyorum dediğiniz bir şey olursa sizi en alta yoruma bekliyoruz.

1- Ay Çok Sıcak

Aylardan Temmuz saat öğlen 2. Yanarsın, kavrulursun, nefes alamazsın. Dışarı çıkma. Çıkanlar da her 2 dakikada bir kere kesin “ay çok sıcak” der kendi kendine. Bunu 10 kere dedikten sonra hala dışarıda kalmaya devam edersen kendi kendine konuşmaya devam ediyorsun zaten. Beyin kontrolden çıkıyor. İsteyen denesin.

 

2- Klimayı Kim Kapattı

Antalya’da yazın bazı istisna yerler dışında her yerde klimalar zaten açıktır ama bazen klimadan üşüyen arkadaşlar olur. Bunun nasıl olduğunainanamayanlardansanız yazın en çok kullandığınız cümlelerden biri budur. Özellikle iş yerinde birisi vardır, siz yokken klimayı kapatır.
“Ya sen napıyon kardeş yanıyoz yaaa” diyemezsin de öyle ortalığa klimayı kim kapattı diye sorarsın. Genellikle bu sorunun cevabı olmaz. 

3- Şoför Bey Klimayı Açar Mısınız?

Antalya’da genelde bütün otobüslerde klima var gücü ile çalışır. Ama bazı şoför abiler klimayı açmamak konusunda direnir. Zaten otobüs kalabalıktır. Tenin yanındaki yolcunun tenine yapışacak kadar terlersin. Klima çalışmadığı için yapışır kalırsın. Hatta birbirine yapıştığı için aynı durakta inmek zorunda olanlar falan oluyormuş. Bu durumu yaşayan arkadaşlar klimalı duraklarda çözülebilirler.
 

4- Su Havadan Daha Sıcakmış

Dışarısı yanmaya devam ediyor. Serinlemek için denize gidersin. Genelde diğer şehirlerde su soğuk olur ve yüzmeye başlayana kadar işkence çekersin. Antalya’da böyle bir durum yok arkadaşım. Burada ayağını suya soktuğunda “su havadan daha sıcakmış” cümlesini kesin kurarsın. 

5- Ben Bi Duş Alayım

Antalya’da bu cümle evde oturanlar tarafından 2 saatte bir kere kesin kurulur. Bir günde 4-5 defa duş alıyoruz napalım, yanıyoruuuz.

Not: Duştan sonra çat diye klima karşısına geçmeyin, yazın grip olmak hiç iyi bir şey değil. 

6- Sıcak Değil De Nem Çok Nem

Bu cümle de çok söylenir. Lakin cümleyi çözümlemek gerekirse…

Sıcak değil de: Nasıl değil yahu. Temmuz 15 sonrası 45’in altına inen derece gördünüz mü?
Nem çok nem: Burası çok doğru, süper doğru. Hani bazen nefes alamıyoruz falan diyoruz ya o durumun sebebi nem. Kışın nem %100’e ulaştığında yağmur yağar. Bu oran Antalya’da yazın da %80 civarında olur.
Otururken, evet evet normal hareketsiz bir şekilde otururken terliyorsunuz ya işte onun sebebi de nem.

 

7- Öğlen Sıcağına Kalmayalım

Gün içerisinde ödenmesi gereken faturalar, gidilmesi gereken görüşmeler varsa sabah kalktığında kurulan ilk cümlelerden biri. Öğlen o cehennem sıcağına katlanılmaz tabi. İşleri öğlen sıcağına kalmadan halletmek lazım. 

4.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!