Tadını Başkasına Anlatamadığın 7 Antalya Yiyeceği

Şehrini Tanı04 Ocak 2022
83.1B OKUNMA
Paylaş

Antalya’nın bazı lezzetleri vardır ki; tadını başka şehirli birine anlatacak kelimeleri asla bir araya getiremezsin. Denemesi lazım. 

1- Hibeş

Hibeşi Antalyalıdan başka bilen bulamassın. Ama bizim her soframızı süsler Hibeş. Bazen meze olarak, bazen de fasulyenin yada et yemeklerinin üzerine sos olarak. Patates cipsine bandırmalık sos olarak da kullanıldığı doğrudur. Tabi olaya lezzet katan meşhur tahindir :)

2- Bağaça

Bizim oralarda Tahinli Çöreğe ‘Bağaça’ derler :) iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezidir. Un, şeker, tahin hatta 'tahan' ve tereyağıyla yapılır. Üzeri susam ve yer fıstığıyla süslenir. Off canınız çekti değil mi? Yemek isterseniz kesinlikle Kalekapısı’ndaki Meşhur 18 i deneyin.

3- Beyaz Barbunya

Antalya’nın beyaz barbunyası barbunyadan nefret edenlere bile parmak ısırtır. Başka şehirdekilerden gelenler, beyaz barbunyadan yapılmış pilakiyi bir kere denedi mi artık başka barbunya yiyemez ve her gelişinde  mutlaka alıp götürmek ister. 

4- Turunç Reçeli

Antalya lezzetlerinin en eskisindendir patlıcan reçeli. Turunç reçeli mi olur diye burun kıvırmayın, Antalyalı yaparsa olur, hem de çok güzel olur. Hatta giderken şişelerce alıp götürürsün başka memlekete. O Antalya sokaklarında gördüğünüz turunç ağaçları var ya; işte onlar yemek için değil, en güzel reçeli yapmak içindir :)

 

5- Tirmis

Bakla tanelerine benzer bir yiyecek olan tirmis, biz Antalyalılar tarafından çok sevilir. Ama o tat hiç bir zaman başka şehirli birine oturup da tarif edilemez. Seyyarda bardakla ölçülüp külah içinde satılırdı eskilerden, ama şimdi bulmak bizim için bile çok zor.
Ama sizin için bildiğimiz bir yer var: Sinanoğlu Caddesinde tam Avcuoğlu Börek Salonu’nun yanında Mustafa Amca seyyar arabasıyla gündüzleri satıyor. Gidin alın :)

Bu liste de ilgini çekebilir: Gurbette Yaşayan Antalyalıların En Çok Özlediği 7 Şey

6- Eğren

Antalya'da kızılcık meyvesine 'eğren' denir. Ve bu meyvenin suyundan yapılan içecek de yaz aylarının en aranan içeceğidir. Bi acayip serinletir. Eski satıcıların (eğrenci) müşteri çekmek için bağırışları hala kulaklarımızda; "Haydiiii, aşı eğrennn!" 

7- Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı denince akla ilk gelen şehirdir Antalya. Başka hiçbir şehirde bu kadar lezzetlisini bulamayabilirsiniz. Antalya'ya özel olarak şerbetli kabak tatlısı üzerine bol tahin ve ceviz içi dökülerek servis ediliyor. 

83.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!