Opera | La Traviata - 29. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Etkinlikler
14 Eylül 2022
21:00

La Traviata - 29. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Giuseppe Verdi'nin bestelediği La Traviata operası, Alexandre Dumas'nın 1848 yılında yazdığı Kamelyalı Kadın romanını temel almıştır.

Francesco Maria Piave'nin librettosunu yazdığı eser, ilk kez 6 Mart 1853 tarihinde Venedik'te, Teatro la Fenice Tiyatrosu'nda oynanmıştır. İlk sahneye konduğu tarihten bu yana popülaritesini giderek arttıran eser, bütün dünya opera evlerinin repertuvarlarının vazgeçilmezi olmuştur. Ülkemizde de, Ankara'da ilk kez temsil edildiği 1954 yılından itibaren operalarımızın repertuvarlarında sıkça yer almaktadır.

Verdi'nin karakteristik özelliklerinden olan; oldukça büyük bir koro, yine çok sayıda rol ve yardımcı roller, dansçılar, figüranlar kullanmak, bu operasında da mevcuttur.

Konu Özeti

Hayatı pervasızca partilerde eğlenerek geçirmeye adamış zengin bir kadın olan Violetta ölümcül bir hastalığın da pençesindedir. Bir gün bir partide tanıştığı Alfredo'nun kendisine ilan-ı aşk etmesiyle hayata bakışı tamamen değişen Violetta artık yaşamak için bir sebep bulmuştur.

Ancak Alfredo'nun babası, Violetta gibi adı çıkmış kadını oğluna layık görmemektedir. Baba Germont Violetta'yı ikna ederek oğlundan ayrılmasını sağlasa da bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu fark ettiğinde, artık her şey için çok geç kalınmıştır.

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!