Antalya-Kaş Arası Seyahat Ederken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Şehrini Tanı02 Temmuz 2021
23.1B OKUNMA
Paylaş

Gezerek seyahat etmeyi, bir yere giderken farklı yollar kullanmayı ve keşfetmeyi seviyorsanız Antalya Kaş arası ziyaret edebileceğiniz rotaları sizler için yazdık.

Şimdiden iyi yolculuklar.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti’nin M.Ö. 7'nci yüzyılda Rodoslular tarafından kurulduğu düşünülüyor. Likya'nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğine de sahip Phaselis’de “Kuzey”, “Savaş”, “Korunmuş” ve “Güneş” isimli dört liman bulunuyor. Kent ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde, Hadrian Su Yolu Kapısı, gezinti yolları ve dükkanlar, hamamlar, Agora, tiyatro gibi tarihi yapılar bulunuyor.

Patara Antik Kenti ve Patara Plajı

Patara Antik Kenti’nin M.Ö 8’inci yüzyılda var olduğu düşünülüyor. Makedonya Kralı Büyük İskender’in kuşattığı kentler arasında olan antik kentteki Patara Limanı ise dönemin Doğu Akdeniz’deki en önemli hububat deposu ve sevkiyatı açısından büyük önem taşıyor. Bu dönemden günümüze taşınmış kalıntılardan bazıları; Roma Zafer Takı, Bizans Bazilikası  ve kutsal alanlar, tiyatro, anıt mezarlar ve liman. Ayrıca günümüze kadar ulaşan en eski demokratik meclis binası bu şehirde. Patara Plajı ise antik kent yakınındaki 12 kilometrelik kumsalı ile dünyanın en güzel plajlarından biri. Siz yüzerken Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağaları size eşlik edecek.

Olympos

Olympos antik bir Likya kenti. 113 mezar tespit edilen Kuzey Nekropol, Olymposlu Lykiarkh Marcus Aurelius Arkhepolis'in anıtsal mezarı ve Antimakhos'ın lahdi gibi tarihi eserler ile dikkat çekiyor. Olympos Roma döneminde de Likya Birliği'nin en önemli 6 kentinden biri arasında gösteriliyor.

Myra Antik Kenti

Demre'de bir Likya ve Roma kenti olan Myra'da, antik tiyatro, bazilika, hamam geç dönem kalıntıları olarak görülebiliyor. Tiyatronun üstündeki kayalıkta uzaktan bir ev gibi görünen kaya mezarları büyük dikkat çekiyor. 

Aziz Nikolaos Kilisesi

Günümüzde Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos'ın 4'üncü yüzyılda piskoposluğunu yaptığı ve her yıl Hristiyan dünyasından binlerce turistin ziyaret ettiği Aziz Nikolaos Kilisesi ziyaret edebilirsiniz. 

Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde "Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus'a armağan edilmiştir" ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir. Kulenin kuzeyinde kalan ev tipi mezarda Lykia dilinde yazıtlarını görebilirsiniz.

23.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!