Antalya'da Eylül Ayında Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Şehrini Tanı23 Eylül 2019
10.2B OKUNMA
Paylaş

Yazın kavurucu sıcaklığını kaybettiği, sonbaharın şiir gibi havasına kavuştuğumuz şu günlerde Antalya'da Eylül ayında mutla gitmeniz gereken yerler için listemize göz atın. 

Side Apollon Tapınağı

Roma Dönemine ait olan Side Apollon Tapınağı, dikkat çekici bir mimariye sahip. Tapınak Side kentinin baş tanrılarından olan ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon'a adanmış. Tapınak dikdörtgen planlı inşa edilmiştir ve korint başlıklı sütunları bulunuyor. Eylül ayında Apollon Tapınağı'nı ziyaret edecekseniz mutlaka gün batımını izleyin. 

Paris Batığı

Kemer açıklarında bulunan, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı topçuları tarafından vurularak batırılmış Fransız savaş gemisidir. Üzerinde hala savaştan kalma patlamamış top mermileri ve batırılma esnasında patlamış top mermilerini görebilirsiniz. Yazı tam uğurlamadan sualtının renkli dünyasını keşfetmelisiniz. 

Köprülü Kanyon Rafting

Doğal güzelliklerine hayran kalacağınız Köprülü Kanyon serin suları ile adrenalin tutkunlarını ağırlıyor. Köprülü Kanyon içerisinde iki tane tarihi köprüde barındırıyor.

Yanartaş- Çıralı

Çıralı’da bulunan Yanartaş, sonsuz ateş olarak anılıyor. Çıralı girişinde bulunan köprüyü geçip sol taraftaki portakal bahçelerinin olduğu kısma vardıktan yaklaşık 3,5 km sonra Yanartaş’a varacaksınız. Yanartaş’a tırmanırken denizin ve doğanın güzelliğine bakarak soluklanmayı unutmayın.

Yanartaş Efsanesi:  

Yunan mitolojisine göre Antik Likya Kenti olan Kimera’nın yeraltından çıkan ateş kutsal kabul ediliyor. Efsaneye göre Homeros metinlerinde de yer alan ateş, Kimera adı verilen aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın nefes alıp verdikçe ağzından çıkan ateştir. O dönemdeki Likya kralı Bellophontes’i canavarı yenmesi için gönderir, kanatlı atı Pegasus ile birlikte canavarı öldüren genç, onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüzde de yerin dibinden ateş çıkarmaya devam eder.

Termessos Antik Kenti

Antalya'nın en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi Termessos Antik Kenti. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserlerinden dolayı Milli Park kapsamına alınmış olan Termessos’a hayran kalacağınıza eminiz. Büyük İskender kuşatmasına karşı Termessosluların gösterdiği güçlü savunmayla anılan şehir, Pisidya bölgesinde Milyas olarak anılan bölümde konumlanıyor. Kenti Anadolu’nun en eski halklarından Solym’lerin kurduğu biliniyor.

Patara Plajı

Patara Plajı, 280 metre genişliği ve 14 km uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun 2. plajı. Patara Antik Kenti'nin içerisinden geçilerek ulaşılan plaj aynı zamanda Caretta Carettaların Türkiye’deki en önemli üreme yerleri arasında bulunuyor.

Patara Antik Kenti’nin içinden geçip ulaşılan plaj, deniz kaplumbağaları ile dönüşümlü olarak kullanılıyor. Carettaların sahilde olduğu zaman diliminde insanların plaja girmesi ve ışık yakması yasak.

10.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!