Antalya'da Kasım Ayında Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Şehrini Tanı01 Kasım 2022
35.5B OKUNMA
Paylaş

Sonbaharın efsunlu ayı kasım ayında Antalya'da mutlaka keşfetmeniz gereken yerler için listemize göz atın. 

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış bir antik kenttir. Perge Antik Kenti, Helenistik dönem içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında yer alıyor. Kentin tarihinin MÖ 1200’lerden önceye kadar uzandığı söyleniyor. Arkeolojik buluntular arasında yer alan obsidyen ve çakmaktaşı buluntular Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağından itibaren Perge’nin yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

Kalkan

Muhteşem tarihi ve doğasıyla Antalya'nın minik sahil kasabası Kalkan'a sonbaharın renkleri içerisinde hayran kalacağınıza eminiz. Hititlerden Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara birçok uğarlığa ev sahipliği yapmış olan Kalkan tarihi açıdan oldukça zengin. Tatilinizde su ve doğa sporları yapmak isterseniz Kalkan doğru bir tercih olacaktır. 

St. Nicholas Kilisesi

Efsaneye göre; 270 yılının 25 Aralık gününde Myra kentinin fakir aileleri kapılarına içinde çeşitli yiyecekler, oyuncaklar bulur. Bu armağan gelenek haline gelir ve tüm kent bu armağanları kimin bıraktığını merak ediyordu; bir gece kent bekçisi, sırtında koca bir torba taşıyan St. Nicholas yani Noel Baba’yı görene kadar. 
Kilisenin içinde St. Nicholas’a ait olduğu  kabul edilen lahdin üzerinde balık pullarına benzeyen formlar dikkat çekiyor. Bu süsler, ‘Denizcilerin Azizi’ olarak kabul edilen Noel Baba lahdine özgüdür. Lahitteki kemiklerin bir kısmı  1087’de korsanlar tarafından İtalya’nın Bari kentine kaçırılmış, kalan kısmı Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. 

Harita bilgisi için buraya tıklayınız.

Oymapınar Gölü

Manavgat nehri üzerinde, Oymapınar barajının arkasına saklanmış huzurlu ve keyifli bir dinlenme alanı.  Rengarenk doğasının tadı çıkarabilir, tekne turları, dağ gezileri ve rafting yapılabilirsiniz. Gölün çevresinde yemek yiyebileceğiniz, pink ve kamp alanlarıda mevcut. 

Harita bilgisi için buraya tıklayınız

Cevizli Köy

Cumbalı ve Düğmeli Evleri ile tarihe ışık tutan Antalya'nın Akseki ilçesinde bulunan Cevizli Köy'nu mutlaka görmelisiniz.

Düğmeli Evler
Geleneksel Akseki evi, 2 katlı ve taş duvarlardan oluşuyor. Taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşıyor. Evdeki taş duvarda dikine atılan kısa parçaları, yöre halkı "düğme" olarak adlandırıyor.

Üzümdere

Antalya ve Konya arasında uzanan Orta Toroslar'ı oluşturan Giden Gelmez Dağları'nın eteğindeki Üzümdere Milli Parkı ve kanyonu, eşsiz doğası ile dört mevsim doğa severler ve fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor.

Düden Şelalesi

Antalya'nın eşsiz doğa harikalarından birisi olan Düden Şelale'sini Kasım ayında mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

35.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!