Antalya'da Her Şeyden Uzak Tatil Yapabiliceğiniz Yeler

Şehrini Tanı17 Mayıs 2021
21.5B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da her şeyden uzak izole bir tatil yapabileceğiniz yerler.

Not: Doğada sadece ayak izinizi bırakın. 

Sazak Koyu

Antalya’daki Musa Dağları’nın eteklerinde yer alan ve arka arkaya sıralanmış koylardan ikisi olan Sazak ve Ceneviz, pembe-mor çiçekleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Dik bir yamacın arkasında kalan bu koylar, manzarayı tepeden seyretmek isteyen ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça keyifli. Burada muhteşem manzaranın yanı sıra, soyu tükenmekte olduğu için koruma altına alınan Akdeniz fokları da rahatça gözlemlenebiliyor. Konaklamanın bulunmadığı bu yer, yıldızların altında kamp kurarak, telefonların fazla çekmemesinden dolayı biraz olsun teknolojiden uzak kalmak isteyenlerin yeni gözdesi.

Bilgelik Vadisi: Tazı Kanyonu

Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde yer alan Tazı Kanyonu, doğa ve macera severlerin tercih edeceği bir yer. Kanyon çevresinde, yaban hayatı canlılığı da kendini gösteriyor. Atmaca, kartal gibi yırtıcı kuşları kanyon üzerinde sık sık görmek mümkün. Kamp yapmak istiyorsanız Tazı Kanyonu'da listenize ekleyebilirsiniz. 

Patara Antik Kenti

Patara Hakkında:

Likya Birliği'nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söyleniyor. Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürmüş. Patara Antik Kenti'nin sahilinde yer alan Patara Plajı, tarihi ve kültürel mirasıyla ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim sunuyor.

Patara Plajı:

Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara Plajı, Antalya'nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alıyor. Yaklaşık 18 kilometre uzunluğa sahip olan Patara Plajı, adını Patara Antik Kenti'nden alıyor. 

Gazipaşa: Koru Plajı Doğal Havuzlar- Delik Deniz ve Kral Koyu

Koru Plajı Doğal Havuzlar

Gazipaşa ilçesinin Koru Plajının doğu kesiminde yer alıyor Doğal Havuzlar. Kayalıkları halk arasında “yalı taşı” olarak adlandırılıyor. Koru Plajı caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Akdeniz sahilindeki 17 merkezden birisi. Bu plajın kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip olduğu söyleniyor.

Delik Deniz ve Kral Koyu

Delik Deniz ve Kral Koyu’nda doğal güzellikler ve tarih burada iç içe yer. Güneyköy Köyünün Nohut Yeri mevkiinde yer alan kalenin sol tarafında yer alıyor. Koylara Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içinden geçilerek gidilmekte. Koylar yine aynı kentin kıyı kısmında yer alan kalıntıları arasında bulunmaktadır.

Çıralı- Olimpos

Çıralı- Olimpos, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi, masmavi denizi ve 3.5 km’lik plajı ve kumsalı ile her şeyden uzak bir tatil rotası arayanlar için oldukça uygun bir yer. 

Kaleköy

Yaz aylarında "Mavi Tur"a çıkan binlerce turistin vazgeçilmez duraklarından Kaleköy, bölgedeki Simena Antik Kenti nedeniyle 1. derecede arkeolojik sit alanı özelliğini taşıyor. Kaleköy'e son derece zorlayıcı bir patikadan yaya olarak veya deniz yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Taş merdivenlerle çıkacağınız kalenin manzarası muazzam. Sağ tarafta ise sağlam lahitlerle süslü bir nekropol çarpacak gözünüze. Birinci dereceden doğal sit alanı ilan edilen Kaleköy'de yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Köyün içerisinde 4 tane ev pansiyonu mevcut. 

Maden (Atbükü) Koyu

Mavinin ve yeşilin buluştuğu eşsiz Antalya koylarından bir Maden (Atbükü) Koyu. Maden (Atbükü) koyuna kızılçam ormanı içerisinden Akdenize paralel ilerleyen eşsiz bir yol ile ulaşılıyor. İnce çakıllı plajı ve berrak denizi ile kamp tutkunlarının uğrak yeri olan koya Çıralı Plajından tarihi Likya yolu patikası ile de ulaşmak mümkün.

21.5B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!