Antalya'ya Lezzet Getirmiş 7 Efsane

Şehrini Tanı16 Temmuz 2018
343 OKUNMA
Paylaş

Yemek konusunda Antalya'da bir çığır açmış ustalar ve onların lezzet durakları ile tanışın.

1- Hakkı Baba

Hakkı Baba dünyada yaprak döneri icat eden kişidir! Şaka yapmıyoruz. Esas mesleği kasaplık olan ve halk arasında Hakkı Baba olarak bilinen Hakkı Baharlı, Erzurum’da askerliğini yaparken Erzurum’un meşhur Çağ Kebabı ile tanışır ve 1924 yılında askerliğini tamamladıktan sonra Antalya’ya gelerek burada çağ kebabından esinlenerek oluşturduğu ve şu anda  yaprak döner adı verilen döneri yapar ve adını da ‘yaprak döner’ olarak kendi koyar.  İlk açıldığı dönem 18 sandalyesi olan Hakkı Baba Döner, o dönemde sadece öğlenleri 120 kilo döner satar ve mekanın önünde yollarca kuyruk olurmuş.1976 yılına kadar Attalos heykelinin bulunduğu yerdeki dükkanda hizmet veren Hakkı Baba, şu anda Barınaklar ve Ege İş Hanı’ndaki 2 şubesi ve aynı kalitesi ile 3. kuşağını yaşıyor.

 

Merkez Adres: Atatürk Cd. Ege İşh. No :17 Antalya / Muratpaşa -  0242 241 3879

Lara Şube Adres: Çağlayan Mh. Fener Cd. 2018 Sk. No : 1/9 Antalya / Muratpaşa - 0242 324 73 13

2- Topçu

Antalya tarihinin ilk lokantası olma özelliği taşıyan Topçu, hizmet vermeye 19. yüzyılda  başlamış ve şu an 3. asırını görüyor. İlk açıldığındaki menüsü şiş köfte ve piyazdı. Yıllar geçtikten sonra  yaşadığı kuşak değişimi ile ismi Topçu Kebap Salonu olarak evrilse de eski Antalyalılar orayı hep Topçu olarak bilirler. Hani işletmeler reklam yaparken ‘yıllardır aynı lezzet’ ya da ‘şiş köfte bizden sorulur’ derler ya, adamlar şiş köfte ve piyazı icat etmiş, daha ne olsun :) Bu arada giderken yol tarifi almakta fayda var keza çok gösterişli bir yer beklemeyin. Önünden geçer gidersiniz, farketmezsiniz bile.

Elmalı Mah. Kazım Özalp Cad. No:21

0 242 241 16 16

3- Macuncu Bekir

Macun satıcıları eskiden çok popülerdi Antalya’da. Ama tüm Antalya’da bir kişinin yolu gözlenirdi hep: Macuncu Bekir. Mahalleli onun gelmesini dört gözle beklerdi. Macuncu Dedemiz mavi gözlü Macuncu Bekir, mahalle aralarında ve okul önlerinde tepsisinin içinde rengarenk macunlarıyla önce gözümüzü, sonra ağzımızı tatlandırırlardı. Macuncu Bekir'in mahalleye geliş saati bilinirdi. Antalyalı çocukların bir numaralı sevgilisi olan Macuncu Bekir (Tüzün), çocukların bol olduğu sokaklara "Macuncuuuu!" diye bağırarak ve elindeki çıngırağı çalarak gelirdi. Sokağa giren macuncu, arası bezden katlanır masasını açar, üzerine koni şeklinde kapağı olan, içi kalaylanmış sarı madenden yapılmış, parlatılmış yuvarlak macun tepsisini yerleştirirdi. Bu tepsinin içi sekize bölünmüştü ve her bir göze farklı renkte macun konurdu. Macunlar limonlu, portakallı, naneli vb. değişik tat ve renkte olurdu. Çocuklar hangi macundan istediklerini Bekir Amcalarına söyler; o da macuna spatulasını daldırır, bir karıştan daha kısa olan kargıdan yapılma bir çubuğa macunu sarıp çocuğa verirdi. 

4- Zamora Mustafa

Eskiden Antalya'da dondurma Maltız Keçisi sütüyle yapılırdı. Bu keçi sütü ne kadar da dikkat edilirse edilsin; yağlı olduğu için biraz olsun yanardı. Bu yüzden Antalya'da yapılan dondurmaların tadı yanıksı olurdu. Zaten yanıksı olmayan dondurmayı da Antalyalı yemezdi. İşte o yanıksı dondurmanın meşhur olduğu dönemlerde en iyisini Mustafa Yaşa imal ederdi. Nam-ı diğer Zamora Mustafa. “Zamora” ismi ise, Mustafa Yaşa’nın futbolculuk yaptığı döneminde dünyanın en ünlü kalecisi İspanyol Zamora’ya olan benzerliği nedeni ile bu lakabın takılmasından ileri gelmekteydi.. İşte o lakap, yıllar içinde en tanınmış Antalya markalarından biri haline geldi. Antalya'da ilk günden beri 'Zamora' deyince, onun yanıksı dondurması akla gelir. 1940 yılında açılan Zamora, yanıksı dondurmaları ve ardından gelen nefis tahin helvası ve talaş böreği ile Antalya'nın hala gözbebeği.

Merkez  : Cebesoy Cd. Zerdalilik Mh. Gürsel Apt. No : 55/C

Kırcami : Zümrütova Mh. Sinanoğlu Cd. Hatice Çelik Apt. No : 45

5- Börekçi Tevfik

Sadece Antalya’ya değil tüm Türkiye’ye serpme böreği sevdirendir Börekçi Tevfik amca. 1920’li yıllarda şimdiki Tevfik Usta (Ekizoğlu)’nun dedesi Tevfik Çalışkaner askerlik yaptığı İzmir’de kalıp Konak’ta Elhamra Sineması’nın yanında börekçi dükkanı açar. Sinemada çıkan yangın sonrası dükkanını kaybeden Tevfik Usta Antalya’ya döner. Böylece Antalya’da “İzmirli” lakabıyla anılır. İlk dükkanını Kalekapısı’nda açar ve 1948 yılında torun Tevfik’i de yanında çalıştırmaya başlar. İşte o Tevfik Usta bayrağı dedesinden alır ve 1969 yılının Antalyası’nda kendi dükkanını açtığı ilk gün 120 börek satar. O günden bugüne yayılan namıyla tüm ünlü isimlerin bile sabah kapanmadan yetişebilmek için koşturduğu bir dükkan haline gelir. Ama hala özünü kaybetmemiş küçük ve şirin dükkan.

Adres: Sinan Mah. 1255 Sok. Ay İşh. Karakaş Cami arkası

6- Kaymakçı Şaban

Eski dönemde bir adı da 'Tattım, yuttum' olan kaymaklı şekerler, yumurta akı ile şekerin birlikte çırpılarak, özel bir yöntemle ince kağıtlar üzerine top top sıkılarak, geniş tepsiler içinde fırında pişirilmesinden ibaretti. Antalya'da özellikle Kaymakçı Şaban Aga'nın yaptığı ve tane hesabı ile satılan kaymaklı şekerler, çocuklar kadar büyükler tarafından da eski dönemde büyük bir iştahla yenirdi. Şimdi ne yazıkki bu şekerleri yapan hiç kalmadı ama tadı hala damaklarda.

7- 7 Mehmet

Dikkatinizi çekmek istediğimiz bir konu var. Antalya’nın plakası daha 07 bile değilken başlar 7 Mehmet’in hikayesi. Kurucu Mehmet Usta’nın alnındaki 'v' seklindeki yara izi arapça'da 7 rakamina karsilik geldigi ve kendisine bu sekilde hitap edildiğinden beri karar vermiş Mehmet Usta açacağı dükkanın ismine.

Mevsimine göre sürekli güncellenen menüsüyle ne zaman Antalya’ya özel bir konuğumuz gelse götüreceğimiz ilk yerdir 7 Mehmet. Gelenektir. Küçük bir çorbacı dükkanından Antalya’nın lezzet merkezine evrilmenin ve azmin hikayesidir.

 

Adres: Atatürk Kültür Parkı, Konyaaltı

Telefon: 0242 238 52 99

343 OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

İlgili İçerikler

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!